Fotoğraf: Geridönüşüm İşçileri Derneği

Ümraniye Saat Kulesi önünde toplanan geri dönüşüm işçileri, Filistin’den yana olduklarını belirterek yaşanan katliamlara tepki gösterdi.

İşçiler eylemde “Yoksulun halinden yoksul anlar, zalim İsrail Filistin’e yaptıklarının cezasını çekecek” yazılı dövizlerle birlikte “İsrail’i tarihin çöplüğüne atmayın beş para etmiyor” pankartını taşıdı.

Basın açıklamasını, Geri Dönüşüm İşçileri üyesi Mustafa Ay okudu.

“Gazze düşerse yalnız Filistin kaybetmeyecek, dünyanın tüm mazlum halkları kaybedecek”

Siyonist işgalcilerin, Gazze’de yeni katliamlar yaptığını belirten Ay, “Bu savaşta tarafsızlık yok, bu savaşta amalar fakatlar yok. Şimdi dünyada yalnız iki devlet var. Birisi İsrail’in katliamlarına suç ortaklığı yapan emperyalist güçler ve sessizlikle direnişi boğmaya çalışan bölge devletleri, diğeri ise Filistin halkının direnişini boğmaya çalışanlara karşı nefes olmaya çalışan dünyanın mazlum halkları. Gazze düşerse yalnız Filistin kaybetmeyecek, dünyanın tüm mazlum halkları kaybedecek. Geri dönüşüm işçileri bu savaşın tarafıdır. Filistin halkının çektiği acıları bizden daha iyi kim anlayabilir? Elektrik suyu olmayan depolarda yaşayanlardan daha iyi Gazze’yi kim anlayabilir? Hayatta kalabilmek için yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmanın acısını bizden daha iyi kim anlayabilir? Enkaz olmuş bir şehirde yeni bir hayat kurmaya çalışan Gazze halkını çöplerden hayatta kalmaya çalışan geri dönüşüm işçilerinden daha iyi kim anlayabilir? Anayurdunda hor görülmeyi bizden daha iyi kim anlayabilir?” dedi.

“Zaferin yolu direniş ve dayanışmadan geçiyor”

Filistin halkının yaşadığı acıları anladıklarını ancak anlamanın yetmeyeceğini de bildiklerinin altını çizen Ay, “Biz, geri dönüşüm işçileri olarak buraya sadece acınızı paylaşmak için gelmedik. Yükünüzün altına sırtımızı vermeye geldik. Filistin ve tüm mazlum halkların kaderini dünya devletlerinin alacağı tavır belirlemeyecek. Zaferin yolu direniş ve dayanışmadan geçiyor. Yurtlarından sürülen Filistinliler bir gün döneceklerine olan inançla evlerinin anahtarlarını saklarlar. O anahtar her geri dönüşüm işçisinin kapısının kilidine uyuyor. Türkiye’de yaşayan her Filistinliye kapımız her zaman açık olacak Çöplerden bir hayat kurmayı başaran geridönüşüm işçileri, zaferden sonra Gazze’de yeni bir hayat kurmak için Filistin halkına omuz vermeye hazır olacak.” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz