İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran ve Mehmet Acettin için şube binasında basın toplantısı düzenledi. “Hatice Onaran ve Mehmet Acettin yalnız değildir. İnsan hakları savunucularına yönelik yarı baskısına son verilsin” şiarıyla gerçekleşen açıklamaya İHD Genel Başkanı Eren Keskin de katıldı.

Tutsaklara para yatırdığı için Onaran’ın hapis cezası aldığını, Acettin ise ev baskınıyla gözaltına alınarak ev hapsi cezasıyla serbest bırakıldığını hatırlatan Keskni, “Türkiye Cumhuiyet devleti hiç kimsenin anlamadığı bir akılla yönetiliyor. Çünkü ‘terörü finansmanı’nın örgütlenmesine ilişkin bir yasa var. Birçok devlet bu yasayı kabul etmiş ancak Türkiye devletinin terör tanımı ile dünyadaki terör tanımı çok farklı” dedi.

Türkiye’de devletin kendine muhalif olan insanların düşünce ve ifadelerini terör olarak değerlendirdiğinin altını çizen Keskin, “İnsan hakları savunucuları olarak zaten ‘terör’ olarak kullanmıyoruz ama bu yasa da Türkiye Cumhuriyeti devletinin kullandığı biçimde bir yasa değil. Arkadaşlarımız örgüte üye olmak ya da örgüte yardım iddiasıyla yargılanıyorlar. Burada kast edilen örgüt gizli ve yasa dışı bir örgüt. Ama bu insanlar devletin verdiği TC kimlik numarasıyla ve yine devletin bir kurumuna para yatırıyor. Burada bir gizlilik olabilir mi? Normal bir akla aykırı gizli adlandırılması ve bu yasaya uygun olarak cezalandırılması. Cezaevlerine para göndermek asla suç olamaz. Hepimiz gönderiyoruz. Ve ben maddi durumu olan herkesin cezaevlerinde düşünce suçundan dolayı bulunan ve maddi iyi olmayan herkese para göndermesi gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz gönderiyoruz ve insan hakları savunucuları olarak göndermeye devam edeceğiz arkadaşlarımızın yanındayız” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz