Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) emeklilerin yaşam koşullarına dikkat çekmek için Ulus Meydan’ında açıklama yaptı. Basın metnini DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz okudu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine tepki gösteren Yavuz, TÜİK için “Sarayın İstatistik Uydurma Kurumu” yorumunu yaptı. TÜİK’in Şubat ayı enflasyon rakamları ile ENAG’ın Şubat ayı enflasyon rakamları arasındaki farka dikkat çeken Yavuz, “Biz emeklilerin gıda enflasyonu, yüzde 87,3 olmuşken Cumhurbaşkanı şöyle sesleniyor: ‘En düşüğü on bin lira olan emekli maaşı, ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil.’ Ömrümüzü kendimizin ve ailemizin geçimi için harcadığımız doğrudur. Hazine katkılarıyla on bin liraya tamamlanan emekli aylıklarımızın yetersiz olduğu doğrudur. Ancak bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekenler, bir kez daha sorumluluktan kaçmaktadır” dedi.

Yavuz, daha sonra emeklilerin taleplerine dair şunları söyledi: “Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz. Emekli aylıklarının enflasyona değil, milli gelire endeksli olmasını istiyoruz. En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz. Emekli ikramiyelerinin yılda iki defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini istiyoruz. Emeklilikte intibak yasası çıkarılmasını, emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz. Emeklilerle ilgili politika yapılacağında emeklilere danışılmasını; sendikal hak ve özgürlüklerimizin teslim edilmesini istiyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz