Evrensel’in haberine göre Tek Gıda-İş Sendikası, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan IFFCO Turkey gıda fabrikasında 5 işçinin işten çıkarılmasına ilişkin fabrika önünde basın açıklaması düzenledi. “Atılan işçiler geri alınsın” ve “Sendikalaşmak anayasal haktır IFFCO Turkey yönetimini yasalara uymaya davet ediyoruz” yazılı pankartların açıldığı basın açıklamasına Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, EMEP İzmir İl Başkanı Elif Çuhadar, Çiğli ilçe yöneticileri ve EMEP Çiğli Belediye Başkanı Adayı Av. Barış İpek de destek verdi.

Açıklamada söz alan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, “İşveren mavi yaka demiyor, beyaz yaka demiyor, mühendis demiyor. Arabuluculuk yapmak gerekiyorsa ben hazırım. Bizim elimiz her zaman havada ve sıkmaya hazırız. Ancak tercih sizin, kararınızdan ısrarcıysanız biz de bu kapıdan eksik olmayız” diye konuştu.

“IFFCI yönetimi baskıcı uygulamalardan vazgeçmeli”

Basın açıklamasını okuyan Tek Gıda-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Köse, Çalışma Bakanlığı’na yapılan başvurular sonucunda 24 Ağustos 2023 tarihinde çoğunluk yetki tespitinin ellerine ulaştığını aktardı.

Köse, “Ancak işveren yetkilileri çoğunluğumuza itiraz ederek üyelerimize baskı uygulamaya başlamışlardır. Yerel mahkemeyi 18 Aralık 2023 tarihinde kazandık ve işveren istinaf mahkemesine itiraz etti. İşveren burada zaman kazanmaktan başka bir şey yapmıyor çalışanların sendikaya üye olma hakları gerek Anayasamızın 51. maddesi gerek 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile güvence altına alınmıştır. Iffco Gıda Yöneticilerinin bu baskıcı uygulamalardan bir an önce vazgeçmesini bekliyoruz ve Sendikamıza üye oldukları için daha önce 1 arkadaşımızı son olarak 29 Şubat 2024 tarihinde çıkardığınız 5 arkadaşımızı bir an önce işbaşı yaptırmanızı istiyoruz” diye konuşurken, barış eli uzatılana kadar mücadeleye devam edileceğini belirtti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz