Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emek Meclisi, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan genel merkez binası önünde 1 Mayıs’a dair açıklama yaptı. “Yaşasın 1 Mayıs” sloganının atıldığı açıklamada konuşan HDK Emek Meclisi’nden Sevim Kaya, 1 Mayıs’ın savaşa, sömürüye ve ayrımcılığa karşı direnmenin sembolü olduğunu belirtti.

Kaya, “İşçi sınıfı ve ezilenlerin birlik, mücadele ve dayanışma gününde 1 Mayıs’a yürüyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi bulunduğumuz topraklarda da emekçiler talep ve mücadelelerini 1 Mayıs’ın enternasyonal bayrağı altında birleştirerek, egemenlere karşı tek ses olacak. Savaşlara, sömürüye, ayrımcılığa ve faşizme karşı yan yana direnmenin inadı ve inancıyla alanlarda olacağız” dedi.

“8 Mart’ın ve Newroz coşkusuyla alanlara”

8 Mart’ın ve Newroz’un coşkusuyla 1 Mayıs alanlarını dolduracaklarını vurgulayan Kaya, tecridin ve kadın kırımına karşı Taksim Meydanı’nda olacaklarını vurguladı. Kaya, “Savaş, sömürü ve faşist saldırganlık dışında bir enstrümanı kalmayan saray rejimine karşı ezilenlerin her renkte direndiği bahar sürecini 1 Mayıs’ta yeni bir aşamaya taşımak büyük bir önem taşıyor. Tecride, kadın kırımına, ekolojik yıkıma karşı özgürlük ve eşitlik diyeceğiz. Tüm halklarımızı ve emekçileri 1 Mayıs’ta HDK ile birlikte kadın direnişinin ve Newroz’un açtığı yeni yaşam yolunda buluşmaya, yürümeye ve işçi sınıfının Taksim’i kazanma mücadelesine güç vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz