Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mahallelerinin rezerv alan kapsamından çıkarılmasını isteyen depremzedelere polis saldırdı. Eylemde 4 kişi gözaltına alındı.

Eyleme katılan bir kadın rezerv alana tepki göstererek, “10 bin TL ev verecekler bana… Zorbalık, bunu kabul etmiyoruz. Hodri meydan gelsinler, evimizi vermeyeceğiz” dedi.

Sık sık, ‘Rezerve hayır’, ‘Evimizi bırakmayız’ sloganları atan mahalleliler, “Biz polislere bir şey yapmadık, bize neden böyle davranıyorlar” diye tepki gösterdi.

6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen depremin üzerinden 15 ay geçmesine rağmen evleri hasarsız ve az hasarlı olarak tespit edilen Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi sakinleri, mahallelerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan kapsamına alınmasını istemiyor.

Akasya Mahallesi’nde rezerv alan istemeyen mahalleli sabah saat 09.00’da Şükrü Balcı Caddesi üzerinde bulunan Ufuk Petrol önünde toplanarak eylem yapmak istedi. Ancak polis eyleme izin vermeyerek saldırdı.

Bakanlık rezerv alan uygulaması olmadığını iddia etti

Mahallelilerin protestosu üzerine alana gelip bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan, mahallenin tepki gösterdiği alanda rezerv alan uygulaması olmadığını iddia eti. Antakya’da Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi’ne ilişkin “21-22. bölge için bir uygulamamız yok. İnsanların evlere ihtiyacı var. Devlet halkıyla pazarlık yapmaz, halk devletle pazarlık yapmaz, devlet himaye eder” dedi.

Mahalleliler ise İsmail Ceylan’ın “rezerv alan değil” dediği bölgede bazı evlere tebligat geldiğini, evine işlem yapmak isteyenler ise evleri rezerv alanda görüldüğü için ruhsat alamadığını söyledi. Mahalle halkı İsmail Ceylan’ın sözlerine karşı çıktı. Bu açıklama üzerine mahalleliler rezerv istemediklerine dair Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilmek üzere dilekçe yazdı.

Öte yandan polis çekim yapmak istemeyen basın mensuplarının görüntü almasını engelledi.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz