Silivri Cezaevi’nden cezası ertelenerek 11 Temmuz 2016 tarihinde tahliye edilen hasta tutuklu Kemal Avcı, mide kanseri tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden 2013 yılında tahliye edildikten sonra Nisan 2016 tarihinde “Örgüt propagandası yapma” ve “Örgüt üyesi olma” iddialarıyla verilen 12 yıllık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması ile tekrar tutuklanarak Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’ne gönderilen mide kanseri tutuklu Kemal Avcı yaşamını yitirdi. Yapılan başvuru üzerine savcılık tarafından cezası ertelenerek 11 Temmuz 2016 tarihinde tahliye edilen Avcı, tedavi gördüğü Okmeydanı SSK Hastanesi’nde öğle saatlerinde yaşamını yitirdi.
KEMAL AVCI KİMDİR?
Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 2011 yılında kansere yakalanan Avcı, buradan tahliye edildikten sonra tedavi için gittiği Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden 2012’de yeniden gözaltına alınarak Tekirdağ F Tipi Cezaevine konuldu. Hastalığı burada ilerleyen ve midesinin 4’te 3’ü alınan Avcı, Edirne’de 20 gün hastanede kaldıktan sonra tekrar cezaevine gönderildi. Bu sırada defalarca kanama geçiren Avcı için Türkiye genelinde “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın, Kemal Avcı serbest bırakılsın” diye kampanya başlatıldı. Kampanyanın sonuca ulaşmasıyla Avcı, 2013’ün Ağustos ayında serbest bırakıldı.
Tahliye edilmesinin ardından Avcı’nın tedavisine dışarıda devam edildi ancak tedaviye rağmen kanser hızla bütün vücuduna yayıldı. Hastalığı ilerleyen Avcı, Ocak ayında İstanbul Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı ve iki büyük ameliyat geçirdi. Doktorlarının yaşam süresinin çok kısıtlı olduğunu söylediği Avcı, hastalığı sebebiyle 45 kiloya düştü. Avcı, hakkındaki eski dosyalarının birinin onanmasıyla “Örgüt üyesi olma” ve “Örgüt propagandası yapma” iddialarıyla Nisan 2016 yılında tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatları bu sırada kemoterapi tedavisini hastalık ilerlediği için hastanede yatarak görmesi gerektiği ile ilgili talepte bulundu. Ancak hastane buna izin vermedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a durumu ilettiği Avcı hakkında, Adli Tıp Kurumu’na sunulan sağlık raporları İnfaz Savcılığı’na verildi. Bunun üzerine Avcı’nın tahliye edildiği avukatı Şükriye Erden tarafından bildirildi. Savcılık, Avcı’nın “Cezasının ertelenerek tahliye edilmesine” karar verdi. Avcı, kaldığı Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden 11 Temmuz 2016 tarihinde tahliye edildi.
Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz