G20 Zirvesi Almanya’nın Hamburg kentinde başladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi açılış töreninde liderleri karşıladı.


14.36 PUTİN’LE TRUMP’TAN İLK GÖRÜNTÜ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ilk teması’na dair görüntüler paylaşıldı.


14.09 AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ
G20 liderleri, ‘Terörle Mücadele’ temalı ‘retreat’ toplantısının ardından aile fotoğrafı çekildi.


​​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en ön sırada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanında yer aldı.
13.26 GÖSTERİLERDE 130 POLİS YARALANDI
G20 karşıtlarının Hamburg’da düzenlediği protestolar sırasında 130 polisin yaralandığı, 37 protestocunun ise gözaltına alındığı açıklandı.
Alman polisi, sokaklara barikat kurup, polis araçlarını ateşe veren göstericilere müdahale edildiğini duyurdu.
Polis, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Altona semtinde devriye araçlarını ateşe veren ve polise molotof kokteyli atan eylemcilere yönelik operasyon başlatıldığını aktardı.

Deutsche Welle’nin haberine göre polis, zirve güzergahında yer alan birçok kavşağın göstericiler tarafından kapatıldığını da ifade etti.
Göstericiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçeceği yol üzerinde oturma eylemi başlattı. Eylemcilerin polis tarafından dağıtıldığı belirtildi.


13.08 ‘PUTİN DE TRUMP’LA AYNI HİSSEDİYOR’
Kremlin Sözcüsü Peskov’a, Trump’ın, Putin’le görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini yazdığı tweet’i soruldu. Peskov, Putin’in Trump’la aynı biçimde hissedip hissetmediği sorusu karşısında, ” Evet, öyle hissediyor” yanıtını verdi.

​​12.56 LAVROV’LA TILLERSON GÖRÜŞÜYOR
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yüz yüze görüşmesinden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson, basına kapalı bir görüşme gerçekleştiriyor.

12.23 PUTİN İLE TRUMP’TAN İLK TEMAS
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesi kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ilk kişisel temasının’ gerçekleştiğini söyledi.
​​Peskov’un anlattığına göre, G20 zirvesinde karşılaşan Putin ve Trump, birbirlerinin elini sıkıp yakın zamanda birbirlerini yeniden göreceklerini söyledi.

​Putin ve Trump’ın Hamburg’da TSİ 16.45’te bir araya gelip yaklaşık bir saatlik bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.
Bu, Trump’ın göreve gelmesinden bu yana iki liderin yüz yüze ilk görüşmesi olacak.
11.42 MERKEL, PUTİN VE ERDOĞAN’I KARŞILADI
Merkel, aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da olduğu liderleri karşıladı.

​Merkel konuklarını kabul ettikten sonra, G20 liderleri, ‘Terörle Mücadele’ temalı ‘retreat’ toplantısında bir araya geldi.


Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından ‘Küresel Büyüme ve Ticaret’ başlıklı birinci çalışma oturumu gerçekleştirilecek.
‘Sürdürülebilir Kalkınma, İklim ve Enerji’ konulu ikinci çalışma toplantısından sonra akşam saatlerinde liderler ve eşleri, Elbphilharmonie Konser Salonu’nda klasik müzik dinletisine katılacak.
İKİNCİ GÜN
Zirvenin ikinci günü, ‘Afrika’yla Ortaklık, Göç ve Sağlık’ temalı üçüncü çalışma toplantısıyla başlayacak.
Bu toplantının ardından ‘Dijitalleşme, Kadınların Güçlendirilmesi ve İstihdam’ başlıklı dördüncü oturum yapılacak.
Zirvenin kapanış toplantısından sonra ise G20 Başkanlığı’nın basın toplantısı düzenlenecek.
Almanya’nın ‘Birbirine bağlı bir dünyayı şekillendirmek’ sloganıyla gerçekleştirdiği zirvede, kendi gündemi dışında, terörle mücadele, Suriye ve Ukrayna’daki ihtilaf gibi uluslararası konuların da ele alınması planlanıyor.
sputnik


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz