Bölgede süren savaş politikalarının, birçok insanı evlerinden ve yurtlarından etmesi sorununa her geçen gün başka sorunlar ekleniyor. Bölgenin ana geçim kaynaklarını da ortadan kaldırmayı hedefleyen yasalar ‘ekonomik düzenleme’, ‘uyuşturucuyla savaş’ adı altında meclisten geçirilmeye çalışıyor. Hayvancılık ve tütüncülüğün yaygın olarak yapıldığı bölge insanları ise bu duruma isyan eder durumda.

Meclis’e sevk edilen torba yasa tasarısındaki “Makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek” maddesine Antep’te ki tütün satıcıları da tepki gösterdi. Tasarının yasalaşması halinde yüz binlerce insanın ekonomik olarak zarar göreceğini söyleyen tütüncüler,  tütünün tek geçim kaynakları olduğunu belirtti.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde kendi tarlasında yetiştirdiği tütünü getirip Antep’te satan Faik Atalay, alnının teriyle bin bir zahmetle ürettiği tütünü yasaklamaya çalışan zihniyete karşı olduğunu söyledi. Tütün satarak çocuklarını okutup ailesini geçindirdiğini belirten Atalay, tütünü yasaklamayı ve kısıtlamayı içeren yasanın derhal geri çekilmesini istedi. Adıyaman ekonomisinin tütün üzerine inşa olduğunu dile getiren Atalay, “Farz edelim ki tütünü yasakladınız. Adıyaman’da işsizlik yükselecek. Adıyaman’ın yüzde 70’i tütün ile geçiniyor. Tütün yasaklansa biz ne satacağız? Dükkanımızı kapattık diyelim, o zaman ne iş yapacağız? Benim vergi levham dahi var. Yıllardır vergimi ödüyorum. Vergisini ödediğim halde niye benim ekmeğimi elimden almaya çalışıyorsunuz. Bazı gazetelerde görüyoruz. Neymiş ‘teröre finans’ sağlıyormuş. Biz ‘teröre’ değil, ailemize finans sağlıyoruz” dedi.
‘TEKEL SİGARASI DA YASAKLANSIN’
Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Düztepe mahallesinde seyyar tablasıyla memleketi Malatya Kurucuova’dan getirdiği tütünleri satan 55 yaşındaki Mustafa Şahin, yüz binlerce ailenin tütün ile geçimlerini sağladığını ifade etti. Tütünün kendi emekleri, kendi alın terleri olduğunu belirten Şahin, “Ben tütün sayesinde ailemi geçindiriyorum. Bende bel kayması, fıtık, bir sürü hastalık var. Bu halde yapabildiğim tek iş, tütün satmak. Bu halimle gidip fabrikada çalışamam, fabrika da beni almaz. Madem yasaklayacaksınız, tekel sigarasını da yasaklayın. Yanlış yaptığımız bir şey yok. Emeğimizle geçimimizi sağlıyoruz. Çocuklarımı tütün sayesinde okutuyorum” diye konuştu.
‘TÜTÜN OLMAZSA AÇ KALIRIZ’
Antep’in Şahinbey ilçesi Beybahçe mahallesinde tütün satan Adıyamanlı Vedat Avcı ise, tütünün yasaklanması durumunda Adıyaman’ın ekonomik olarak biteceğini dile getirdi. Adıyaman ve çevre illerde yüz binlerce insanın tütün sayesinde ekmek yediğini söyleyen Avcı, tütünün bölge ekonomisine büyük katkıda bulunduğunu aktardı. Bazı medya kuruluşlarının tütünü “terör” ile ilişkilendirmesine de tepki gösteren Avcı, “Tütünün ‘terörle’ ne alakası var. Madem öyle o zaman bütün Adıyamanlılar ‘terörist’tir. Tütün olmazsa Adıyaman insanı aç kalır. Bizim tarlalarımız en fazla 2-3 dönümdür. Bu 3 dönüme buğday da eksen, nohut da eksen, arpa da eksen masrafını dahi çıkarmaz. Sadece tütünden para kazanabiliyoruz. Tütünü benim elimden alırlarsa ben ne iş yaparım? Madem devlet kafaya koymuş yasaklayacak, o zaman tekel sigarasını da yasaklasın. Benim mahallemin her köşesinde uyuşturucu madde satıyorlar. Devlet ekmeğim olan tütünle uğraşacağına uyuşturucu eroin, esrarla uğraşsın” sözlerini kaydetti.
Kaynak: Mezopotamya Ajans

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz