Diyarbakır’da avukat, siyasetçi ve STÖ temsilcilerinin gözaltına alınmas 4 kentte protesto edildi. Diyarbakır’da yapılan eylemde, operasyonların iktidarın çöküşünü hızlandıracağına dikkat çekildi. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında dün gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında avukat, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisinin bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması kentte protesto edildi. DTK, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Haraketi (TJA), gözaltılara ilişkin Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Es Genel Başkanı Saliha Aydeniz, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve HDP milletvekillerinin yanı sıra birçok kişi katıldı. Açıklamanın yapıldığı alan çok sayıda polis tarafından  ablukaya alındı.
‘Çöküş hızlanacak’
Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, AKP iktidarının kendisine muhalif gördüğü herkese gözaltı ve tutuklamalarla saldırılar gerçekleştirdiğini ve bu saldırılarla kendi iktidarını ayakta tutmaya çalıştığını belirterek, bu tür saldırıların AKP’nin çöküşünü hızlandıracağını dile getirdi. Söner, “En büyük muhalif güç olan, partimiz HDP ve bileşenlerine de her gün baskın düzenlemekte, yöneticilerimiz gözaltına alınmakta, tutuklanmakta, parti binamız basılmakta, uyduruk gerekçelerle delil yaratma ve bu temelde bizi geriletmeye çalıştığını sanmaktadır. Son operasyonda da görüldüğü gibi, başta HDP, ÖHD, SES ve diğer kurumlarımız olmak üzere, alınanların kimliklerine baktığımızda, AKP-MHP’nin niyetinin ne olduğunu ortaya çıkmaktadır” dedi.
‘Arkadaşlarımızı bırakın’
“Her gün operasyonda yapsanız, her gün bizi gözaltına da alsanız, avukat mesleğinden vazgeçmeyecek, partimiz siyasetinden vazgeçmeyecek, sağlıkçılarımız hizmetlerinden vazgeçmeyerek, her zaman yanlış siyasetinizin karşısında olmaya devam edeceğiz ve hiçbir operasyon çöküşünüzü engelleyemeyecektir” diyen Söner, “Bundan dolayı diyoruz ki;  Sivil toplumun temelleri ile oynamayınız, bu yoldan dönün ve aldığınız arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” diye konuştu.
‘Her dönem bir kılıf arandı’
Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise AKP iktidarının siyasi operasyonlar adı altında kendisine er dönem kılıf aradığını belirterek, bu dönemin kılıfı olarak DTK’nin hedef alındığını kaydetti. Aydeniz, AKP’nin her dönem iktidarını sağlamlaştırmak için Kürtlere saldırdığını ve bu şekilde ayakta durduğunu vurgulayarak, operasyonların iktidarın çöküşünü hızlandıracağını söyledi. Aydeniz, konuşmasına şöyle devam etti: “Dün nasıl ki KCK operasyonlarıyla çöküşlerinin önüne geçmeye çalıştılarsa son dönemlerde de DTK’yi kendisine siyasi malzeme yaparak çöküşünün önüne geçemeye çalışıyorlar. AKP’nin reformu her zaman Kürtlere ve kadınlara soykırım olarak yansıdı. Bu operasyonlar çöktürme planının bir devamı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu operasyonlar Kürtleri ve kadınları bitirmediğini, aslında AKP’yi bitirdiğini çok iyi biliyoruz. Şunu bir kez daha söylüyoruz bizler asla vazgeçmeyeceğiz demokrasiden ve özgürlükten. DTK Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır.”
‘Operasyonlardan vazgeçin’
DTK’nin yıllarca kamuoyunun önünde kongreler ve çalıştaylar yaptığını hatırlatan Aydeniz, “Dün meşru olan bugün nasıl oluyor da kriminalize ediliyor. Asıl çökmekte olan, meşruluğunu kaybetmekte olan ve asıl kriminaize olan bu erk iktidardır. DTK nasıl ki dün bütün STÖ’ler ve Kürt partileriyle çalışmalarını yürüttüyse bugün de aynı şekilde yürütmeye devam edecektir. Bu iktidar Türkiye’nin demokratikleşmesini istemiyor, çünkü, iktidar karanlıktan, savaştan besleniyor. Bu tür operasyonlardan vazgeçin” diye konuştu.
Açıklama atılan “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ve alkışlarla son buldu.
Van
Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) Van Şubesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında dün aralarında avukatların da bulunduğu 101 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmasını protesto etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri de katıldı.
‘Kürtler boyun eğmez’
Eylemde açıklama yapan TUHAYDER yöneticilerinden Kenan Kara, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “yargı reformu” açıklamasına işaret ederek, reformdan hak, hukuk ve adaletin çıkmadığını kaydetti. AKP’nin kural tanımadan, yargı yoluyla siyasi rakiplerini tasfiye etmeye çalıştığını dile getiren Kara, “AKP yargı reformu diyerek sadece halkı kandırıyor ve oyalıyor. AKP, Kürtlere ve muhaliflere saldırarak ülkeyi çöküşe götürmektedir. Bu siyasi soykırım, gözaltı ve tutuklamalarla hiçbir yere gidilemeyeceğini, bununla ülkenin daha fazla karanlığa sürükleneceğini defalarca kez dile getirdik. Kürt halkının gözaltı ve tutuklamalarla boyun eğmeyeceğini defalarca söyledik” diye konuştu.
Sindirme politikası
Gözaltı ve tutuklamaların hukuki açıdan bir izahının olmadığına dikkati çeken Kara, şöyle devam etti: “Yaşanan gözaltılar, AKP-MHP iktidarının faşizan yöntemlerle HDP’ye, demokratik siyasetin temsilcisi olan kurum ve kişilere yönelik uyguladığı sindirme politikasının bir ürünüdür. İnsan hakları, adalet, özgürlük ve demokrasi savunucuları olarak mücadelemizden bir an olsun geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz. Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”
İstanbul 
Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER), de gözaltıları protesto etti. Derneğin Aksaray’da bulunan binasında gerçekleşen toplantıya dernek eşbaşkanları ile yöneticileri katıldı.
Dernek yöneticisi Fatma Akaltun, operasyonun amacının toplum hizmetlerinde önemli rol alan hukukçuları, sağlık çalışanlarını ve sivil tolum temsilcilerinin kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmak olduğunu söyledi. Operasyon ile vicdani ve insani toplumsal adalet duygusunun bir kez daha zedelendiğini vurgulayan Akaltun, “Adalet Bakanı, yargı reformu adı altında yaptığı açıklamaların akabinde gözaltı ve tutuklamaların yoğun bir şekilde sürdürülmesi esasta amacını ortaya koymuştur. Farklı bir deyişle takiyeciliği esasın önüne koyma durumudur” diye konuştu.
‘Gözdağı vermek istiyorlar’
Gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunan Akaltun, “Antidemokratik olan bu gözaltılarla toplum ve temsilcisi olan sivil toplum kuruluşların gözdağı verilmek isteniyor. Bizler kurum olarak, sivil toplum örgütlerine ve demokratik kitle örgütlerine yönelik yapılan bu operasyonlardan derhal vazgeçilmesi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ve bu hasmane tutumun kimseye fayda vermeyeceğini, aksine bu durumun kaotik bir sürece zemin sunacağınız belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Mersin
Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında yapılan gözaltılara Mersin’de de tepki gösterildi. Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği’nin (Çukurova TUAYDER) Akdeniz ilçesindeki binalarında yaptığı açıklamaya HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış da katıldı.
Dernek Yöneticisi Selim Ekinci, hukuk reformu ve adalet gibi kavramların gündeme geldiği bir dönemde AKP hükümetinin Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelik operasyonlar başlattığını iade etti. Ekinci, yapılan gözaltılara tek bir birey dahi kalsalar mücadele ve direniş azimlerinin her geçen gün daha da güçleneceğini söyleyerek tepki gösterdi.