Silverline, Timay ve GM Teknik grup şirketlerine bağlı GM Teknik Cam Fabrikasında çalışan işçiler son dönemde ücretlerini alamamaları ve molalarının kaldırılması nedeniyle sendikalaşmaya karar verdi. Kristal-İş’e üye olan işçiler, üye oldukları duyulduktan sonra işten çıkarmaların başladığını söyledi.

“Ekonomik kriz” bahanesiyle son bir ayda yaklaşık 150 arkadaşlarının işten çıkarıldığını belirten işçiler, “Şirketin ekonomik olarak son derece zor durumda olduğu” söylentisinin yayıldığını söyledi.

Kristal-İş yöneticilerinin fabrika önüne gelerek yetkiyi aldıklarını fabrikanın patronunu toplu sözleşme masasına davet ettiklerini bildiren işçiler, patronun “Gerekirse fabrikanın kapısına kilit vururum ama sendikayı buraya sokmam” değini belirtti.

İşçilerin fabrika önünde yaptıkları açıklamaya, Emek Partisi İlçe Başkanı Erdal Alkan, MHP İlçe Başkanı Hüseyin Saka, AKP Belediye Başkan Adayı Fatih Sütçü, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı da katıldı. İçeride çalışan işçiler de işten atılan işçi arkadaşlarına destek olmak için fabrika önüne gelerek açıklamaya katıldı.

Emek Partisi Merzifon İlçe Başkanı Erdal Alkan, direnişlerinde işçilerin yanında olduklarını ifade etti. Alkan, işçileri Merzifon Demokrasi Platformunun 24 Mart 2024 Pazar günü Merzifon Akif Gülle Kültür Merkezinde “Merzifon işçisi sorunlarını ve geleceğini tartışıyor” başlığıyla düzenlenecek panele davet etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz