Sabah saatlerinde bırakılan gözaltılar sonrası Kaldıraç Dergisi Twitter'dan "Gezi Direnişi yol gösteriyor!" açıklamasını paylaştı.

Gezi Direnişi’nin 10. yılında Taksim Meydanı’na çıkan toplam 59 kişi gözaltına alındı. Hastane kontrolünün ardından Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gözaltılar avukatlarıyla görüştürülmedi. Saatlerce müvekkillerinden haber alamayan avukatlar darp edilerek dışarı atıldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Avukat Dayanışması “Gezi gözaltılarını takip etmek amacıyla İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne geldik. Müvekkillerimizle görüşmemiz engelleniyor, polis bizi darp ederek bahçeden uzaklaştırdı.” paylaşımını yaptı.

Avukatlara bir kez daha saldırı

Darp edilerek Emniyet binasından ve bahçeden çıkarılan avukatlar açıklama yapmak istedi. Avukatların açıklamasına da saldıran polis bir avukatı gözaltına almaya çalıştı. Avukatlar “Bizi döverek dışarı atanların müvekkillerimize ne yaptığını tahmin ediyoruz. Müvekkillerimizin güvenliğinden endişe duyuyoruz.” diyerek tüm avukatları ve Türkiye Barolar Birliği’ni İstanbul İl Emniyeti önüne çağırdı.

Kaldıraç Dergisi okuru 1 kişi işkence sonucu kafasına aldığı darbeler nedeniyle tomografisi çekilerek, müşahade altında tutuldu.

Alınan bilgilere göre gözaltına alınan en az iki kişinin başından ciddi yaralandığı ve tomografiye gönderilenlerin olduğu bildirildi.

Türkiye Komünist Partisi üyeleri de serbest bırakıldı

TKP ise sabah saatlerindeki açıklamasında gözaltına alınanların serbest bırakıldığını açıkladı. Partinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bugün bir kez daha, güzel ülkemizde umutsuzluğa da karanlığa da yer olmadığını gösterdik. Boyun eğmeyenlere selam olsun. Biz kazanacağız!” ifadeleri kullanıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz