Siyonist İsrail’in saldırıları 76’ncı gününde sürerken, Gazze’de olası bir ‘insani ara’ dönemine ilişkin Hamas’tan açıklama geldi. Hamas, İsrail’in saldırganlığı sona erene kadar Filistinli grupların esir takası konusunda her türlü müzakereyi reddettiğini bildirdi. Açıklamada, “Saldırganlık tamamen sona ermedikçe esirler veya takas anlaşmaları hakkında konuşulmaması yönünde Filistin ulusal kararı var” ifadelerine yer verildi.

Siyonist İsrail basını: Hamas, 3 ismin serbest bırakılmasını istiyor

İsrailli Yediot Ahronot gazetesi ise Hamas’ın, esir takası anlaşmasına 3 Filistinli liderin dahil edilmesi konusunda ısrarcı olduğunu bildirdi. Gazeteye göre; Hamas, tutumlarında katı ve gerçeklikten uzak talepler sunuyor, geçici insani ateşkes yerine kalıcı ateşkes konusunda ısrar ediyor. Habere göre esir takası anlaşmasının Ocak ayının ilk haftasından önce gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor. Hamas, Siyonist İsrail ile esir takası anlaşmasında Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Mervan Bergusi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadat ve Hamas yöneticilerinden Abdullah Bergusi’nin serbest bırakılmasını istiyor.

“Bergusi’nin serbest bırakılması değişim getirir”

Filistin’deki kamuoyu araştırmalarında, 64 yaşındaki Mervan Bergusi, Fetih liderleri arasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan sonraki isim olarak öne çıkıyor. Hakkında 5 müebbet ile 40 yıl hapis cezası bulunan Bergusi, 2002’den bu yana İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunuyor. İsrailli gazete, “Bergusi’nin serbest bırakılmasının Filistin yönetiminin çehresini değiştirebileceğini” savunuyor.

Hamas’ın serbest bırakılmasını istediği, Siyonist İsrail’in, 2001’deki eski İsrail Turizm Bakanı Rehavam Zeevi’nin öldürülmesine karışmakla suçladığı FHKC Genel Sekreteri Ahmed Saadat, Aralık 2008’de gözaltına alınmış ve hakkında 30 yıl hapis cezası verilmişti. Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden Abdullah el-Bergusi ise 67 müebbet hapis cezasıyla İsrail mahkemeleri tarihinde benzeri görülmemiş bir hüküm ile cezaevinde tutuluyor. İsrail, mühendis Abdullah el-Bergusi’yi 66 İsraillinin ölümüne 500’ünün de yaralanmasına neden olan saldırıların patlayıcılarını yapmakla suçluyor.

Siyonist İsrail, Hamas ile 2011’de yaptığı esir takası anlaşmasında 3 Filistinli liderin anlaşmaya dahil edilmesini reddetmişti.

Ebu Ubeyde, 11 Eylül 2021 tarihli konuşmasında; Gilboa Hapishanesi’nden firar eden ve sonrasında yakalanarak yeniden tutuklanan Özgürlük Tüneli eylemi tutsaklarının olası bir esir takasında ilk sırada olacağını belirterek “Özgürlük Tüneli kahramanları serbest bırakılmadan esir takası anlaşması olmayacak” demişti. Şu anki anlaşmada da ilk sıralarda yer aldıkları düşünülüyor.

Resim


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz