CHP İzmir milletvekili Murat Bakan, 800 hektardan fazla ormanlık alanın zarar gördüğü yangının ardından orman yangınlarını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sordu

İzmir’in Menderes ilçesinde 1 Temmuz günü makilik alanda başlayan ve 800 hektardan fazla alanın zarar gördüğü yangının ardından CHP İzmir milletvekili Murat Bakan orman yangınlarını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sordu. Soru önergesinde yangının çıkma sebebinin araştırılarak belirlenmesi, sorumlular hakkında işlem başlatılması ve bölgenin yeniden ağaçlandırılması gerektiği hatırlatıldı.
Öte yandan önergede Eroğlu’na şu sorular yöneltildi:

  • İzmir’de günlerce söndürülemeyen yangının bilançosu nedir? Zarar gören alan tam olarak kaç hektardır? Bölgede yaşayan canlı(bitki/hayvan) türleri nedir?
  • Yangının çıkma sebebinin ‘cam kırıkları’ olabileceği ifade edilmiştir. Yangının çıkma sebebi nedir? Orman bölgesinin güvenliği ve korunması noktasında sorumluluğu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Küresel ısınmayla beraber değişen iklim şartları kapsamında, yaz aylarında artan sıcak ve ona bağlı artan/artacak olan orman yangınlarına yönelik Hükümet’in yapmış olduğu hazırlık var mıdır? Orman yagınlarına yönelik kısa ve uzun vadede önlem planları nedir?
  • Orman ve Su İşleri Bakanı’nın açıklaması çerçevesinde, 2002 yılından bu yana ülkemizde kaç orman yangını yaşanmıştır? Bu orman yangınlarının bölge bölge listesi nedir? Toplam ne kadar ormanlık alan zarar görmüştür?
  • Zarar gören alanların ne kadarı yeniden ağaçlandırılmış ne kadarı imara açılarak betonlaştırılmıştır?

Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz