Almanya-Türkiye gerginliğiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, “Alman dostlarıma şunu hatırlatmak istiyorum. Bizi korkutmaya gücünüz yetmez” diye konuştu.

Almanya’nın Türkiye politikasını sertleştirme kararı almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilk açıklama geldi.
Çırağan Sarayı’ndaki bir imza töreninde konuşan Erdoğan, “Alman dostlarıma, tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum; Türkiye’yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle de bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alman şirketler kara listeye alınıyorsa bu durum Türkiye’de yatırım yapmayı zorlaştırır” diyen Alman Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries’i de eleştirdi.
Erdoğan, “Alman Ekonomi Bakanı’nın hiçbir mesnede dayanmayan, tamamen dolaylı mesajlarla ülkemize yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi, tedirgin etmeyi amaçlayan beyanlarını buradan şiddetle kınıyorum ve bu asla siyasete, siyasette temsil makamında olanlara yakışmaz” dedi.
Alman basını, Türkiye’nin teröre destek verdikleri gerekçesiyle 68 kişi ve şirket adının yer aldığı bir listeyi Alman Emniyet Teşkilatı’na verildiğini öne sürmüştü.
İddiayı soruşturduğunu belirten Erdoğan, Alman şirketleri hakkında açılmış soruşturma olmadığını söyledi.
Erdoğan, “Milli İstihbarat Teşkilatımı, İçişleri Bakanımı aradım ve kendilerine sordum; ‘şu ana kadar Alman şirketleriyle ilgili başlattığınız herhangi bir soruşturma, araştırma var mı? Aldığım cevap şudur; ‘Hiçbir Alman şirketiyle ilgili başlatmış olduğumuz bir soruşturma, araştırma yoktur, hepsi yalandır” diye konuştu.
“Almanya’ya da Türkiye’ye de yararı yok”
Türkiye Almanya hattındaki gerginlik Başbakan Binali Yıldırım’ın da gündemindeydi. Gerginliğin iki ülkenin de çıkarına olmadığını belirten Yıldırım, “68 Alman menşeli şirkete soruşturma, külliyen yalan, böyle bir şey yok. O şirketler birer Türk şirketidir. Yatırımcıları tedirginliğe itecek açıklamalardan uzak durmak lazım” dedi.
Yıldırım, Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısının kapsamını genişletmesini de eleştirdi. Başbakan, “Türkiye güvenli bir ülkedir. Almanya ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenlidir. Hiçkimse kendine güvenmesin, terör herkesin kapasını çalabilir” diye konuştu.
“Türkiye-Almanya krizi geçicidir”
Reuters’a konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Almanya’dan yapılan açıklamaların tonuna dikkat çekti.
Krizin geçici olduğunu savunan Zeybekci, Ekonomilere kalıcı hasar verecek sözleri söylerken dikkat edilmeli, Almanya kastı aşan sözleri tekrar gözden geçirmeli” dedi.
Gülen yapılanmasıyla bağlantılı Alman şirketlerin listesinin hazırlandığı yönündeki iddiayı yalanlayan Zeybekci, “Bunlar asparagas haber; bu kayıtların tutulduğu bakanlık olarak söylüyorum” diye konuştu.
Ekonomi Bakanı, Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını güncellemesini de ‘talihsizlik’ olarak yorumladı. Zeybekci, “Türkiye turizmde en ucuz hizmetin alındığı ülkelerden. Yaşananların Türk turizmini etkileyeceğini öngörmüyorum” dedi.
© Deutsche Welle Türkçe
DHA/Reuters/ÖA/HS
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz