Türkiye’nin AB üyeliği tartışmasında Finlandiya da sürecin devamından yana tavır koydu. Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Ankara’ya insan hakları uyarısı yapmakla beraber, “Diyalog her zaman en iyi yoldur” dedi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin askıya alınması hakkındaki açıklamaları birlik içinde yeni bir tartışma başlattı. Fransa’nın ardından Finlandiya da ilişkileri kesmeye karşı olduğunu açıkladı.
Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Türkiye konusunun ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları toplantısına girişinde, üyelik müzakerelerini kesmeye karşı olduğunu söyledi.
Soini, “Diyalog her zaman yararlıdır. Türkiye’de insan hakları konusunda sorunlar yaşandığını biliyoruz ama müzakerelere son vermekten yana değilim” dedi.
ESTONYA: BU YIL KARAR BEKLENMİYOR
AB dönem başkanı olan ve dışişleri bakanları toplantısına ev sahipliği yapan Estonya’nın Dışişleri Bakanı Sven Mikser de birliğin Türkiye konusunda bu yıl resmi karar almasının beklenmediğini söyledi.
ALMANYA KARARLI
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise aynı toplantıya girişimde, ülkesinin müzakerelerin askıya alınması yönündeki pozisyonunu tekrarladı.
MERKEL NE DEDİ?
Türkiye’deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna dikkat çeken Merkel, ekim ayında yapılacak AB liderler zirvesinde Türkiye’nin üyelik müzakerelerini masaya yatırmak istediğini söylemişti.
Üyelik müzakerelerine resmen son verilmesi için 28 AB üyesinin oybirliği gerekiyor.
Dış Haberler


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz