Tokat-Yozgat Güç Birliği Platformu, Çekerek’te yapılması planlanan HES’e karşı Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’ndan Boğa Heykeli’ne yürüdü.

Tokat Çekerek’te yapılması planlanan HES’e tepki gösteren Tokat-Yozgat Güç Birliği Platformu, “Çekerek Irmağı özgür kaldıkça bizler ve yaşam da özgür olacak” dedi.

Tokat-Yozgat Güç Birliği Platformu, Çekerek Irmağı üzerinde Reis Şirketler Grubu tarafından yapılmak istenen Hidroelektrik Santrali’ne (HES), Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’ndan Boğa Heykeline yaptıkları yürüyüşle tepki gösterdi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) siyasetçiler, ekolojistler ve çok sayıda kişi destek verdi.
HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu, iktidarın, dereleri ve doğayı tahrip ettiğini belirterek, “Irmakları, suları hapsediyor. Yarını ve geleceğimizi mahvediyor. Tekrar pişman olmaya gerek kalmadan, bu gerçekleri görerek politikalarınızdan vazgeçin ve derelerin özgürce akmasına müsade edin” ifadelerini kullandı.
“SUYUMUZU PATRONLARA SATIYORLAR”
Kenanoğlu’nun konuşmasından sonra açıklamayı bölge halkından Murat Kalkan yaptı. Buraya sularına, topraklarına, çevrelerine, tarım ve hayvancılıklarına, kısacası hayatlarına sahip çıkmak için geldiklerini dile getiren Kalkan, herkesi mücadelelerine destek vermeye davet etti. HES’ler yapıldığında bugün özgürce akan Çekerek Irmağı’nın siyasi iktidarın izniyle boru ve kanallara alınarak hapsedileceğini ifade eden Kalkan, “Suyun kullanma hakkını 49 yıllığına devralan şirket, biriktirdiği suyu, parası olana satacaktır. Ancak köylülere değil, bölgemizde açılacak taş ocakları, mermer ocakları ve maden ocakları olan patronlara satacaktır” dedi.
Hükümetten tek taleplerinin Çekerek Irmağı üzerinde yapılması planlanan HES projelerinin iptali olduğu dile getiren Kalkan, “Bugüne kadar yapılan resmi çalışmaların iptal edilmesi, kamulaştırma kararlarından vazgeçilmesi, dere yatağında yapılan değişikliklerin eski haline getirilmesi, yöre halkının ihtiyacı olan teknik altyapı çalışmalarının devlet tarafından acil olarak karşılanmasıdır. Bundan böyle HES’lere karşı mücadele eden vatandaşlarımıza baskı ve tehditlere son verilmesidir” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından 24 Aralık’ta Çekerek Irmağı’nda yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.
Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz