HDP’nin barajı aşmasıyla kentin dört bir yanında kutlamalar sürerken, polis TOMA ve gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Müdahalelere rağmen kutlamalarını sürdüren binlerce kişi, sokakları terk etmiyor.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10 barajını geçmesiyle alanlara meydanlara çıkan Diyarbakırlılar, kentin dört bir yanında coşkuyla kutlamalarını sürdürüyor. HDP Diyarbakır il binası önünde toplanan halk, uzun süre havai fişekli kutlamalar gerçekleştirdi. Tesisler Kavşağı halkın yaptığı kutlamadan dolayı saatlerce trafiğe kapalı kalırken, halk yolun üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekti.

Diyarbakır’ın dört bir yanında patlatılan havai fişekler renkli görüntülere neden oldu. Kimileri ise evlerin balkonlarına çıkarak, kutlamayı izledi. HDP binasının duvarına asılan led ekranda “Barajları yıktık geliyoruz” yazısı her çıktığında halkın coşkusu daha yükselmesi dikkat çekti. Yapılan coşkulu kutlamanın ardından kitle mahallelere dağıldı.

MIZRAKLI: YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDECEK

Kutlamayı gerçekleştiren halka hitap eden Diyarbakır milletvekili seçilen Selçuk Mızraklı, HDP’nin Diyarbakır halkıyla gurur duyduğunu ifade etti. Mızraklı, “Acılarımızı unutmadan, önümüzde bizi bekleyen stratejik durumun farkındayız. Hepimizin önünde ortaya çıkan sonuçlarla beraber demokratik mücadeleyi, bütün tutsaklarımız özgürleşinceye kadar bu yürüyüşümüz devam edecek. Özgürlük ve demokrasi yürüyüşü uzun ve engebelidir. Bu yürüyüşü kol kola yürüteceğiz. Yavaş yavaş sloganlarımızı da haykıracağız. Yürekleriniz coşkuyla dolu ama yarın bizi çok önemli görev ve sorumluluklar bekliyor. Bu görev tutsakların özgürleşmesini ve yıktığımız barajlarla demokrasi yürüyüşünü de sürdüreceğiz” dedi.

GARO PAYLAN: AMED YİNE MUHTEŞEMSİN

Daha sonra kitleye seslenen Diyarbakır’dan milletvekili seçilen Garo Paylan şunları söyledi:

“Amed yine muhteşemsin. Amedli gençler sizlerle gurur duyuyoruz. Bütün baskılara rağmen siz de HDP ile gurur duyun. Selahattin Demirtaş ile gurur duyun. Amed gereğini yaptı. Yüzde 80’lik oy ile HDP’ye desteğini verdi. Şimdi Amed’in sesini Ankara’ya bizler taşıyacağız. Bütün tutsaklara özgürlük ve barış sesinizi Ankara’ya taşıyacağız. Sizlere layık olmaya çalışacağız” diye konuştu.

DEMİRTAŞ’IN BABASI: DEMİRTAŞ HALKIN EVLADIDIR’

Halka seslenen HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş da şunları söyledi:

“Demirtaş benim evladım değil halkın evladıdır. Halkın sayesinde aday oldu. İradenize sahip çıktığınız için teşekkür ederiz. Her ne kadar aramızda olmasa da ruhu aramızdadır. Bu halk siyasi iradesini özgürleştirir.”

GENÇLER VE KADINLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Ofis semtinde kutlamalara yürüyüşe geçerek dahil olan yüzlerce genç, Yenişehir istikametinden Bağlar ilçesine doğru yürüdü. Ofis semtinin Gevran ve Akkoyunlu caddeleri üzerinde kutlama yapan kitleye, polis tarafında dağılmaları yönünde uyarılar yapıldı. Semtin Yaşar Kemal Caddesi ise polis tarafından trafiğe kapatıldı. Yürüyüş esnasında sık sık sloganlar atan kitleye, çevredekiler de dahil oldu. Seyrantepe Spor Tesisleri çevresinde ise kutlamalara lastikler yakarak katılan bir grup genç, ateş etrafında halaylar çekti. Cezaevi çevresinde ise sokağa dökülen kadınlar, yolu trafiğe kapatarak, zafer işaretleri ve zılgıtlarıyla HDP’nin barajı aşmasını kutladı.

POLİS MÜDAHALESİNE RAĞMEN KUTLAMALAR KENTE YAYILDI

HDP’nin kutlamaları sonlandırması ardından, binlerce kişi coşkusunu kentin çeşitli yerlerine taşıdı. HDP il binasından yürüyüşe geçen kitle, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atması üzerine polis müdahale etti. Polisin TOMA ve gaz bombaları ile müdahale ettiği kitle, sokak aralarına dağılırken, kimi noktalarda gerginlik devam ediyor. Polis müdahalesine rağmen kentin birçok noktasında kutlamalar sürüyor. Yürüyüşünü Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü önünden geçiren gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak, Batıkent Meydanı’na doğru yürüdü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı