İstanbullu ve Kocaelili esnaflar Kadıköy’de eylem yaptı. Eylemde taleplerini sıralayan esnaflar “pandeminin yayılmasının tek sorumlusu biz değiliz; destek bekliyoruz çünkü batıyoruz” açıklaması yaptı.
Covid-19 nedeniyle esnafa gelen kısıtlamalar sonrası esnaflar Kadıköy’de eylem yaptı. Kadıköy Esnaf Derneği, Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği, Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Cafe Bar İşletmecileri Derneği ve Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği üyelerinin ve çalışanların katıldığı eylemde yere “anahtar atıldı”. Eylemde “Virüsten de açlıktan da ölmek istemiyoruz”, “Holdinge değil esnafa destek”, “Dilenmektense direneceğiz” dövizleri dikkat çekti.

Esnaflar adına basın açıklamasını okuyan Tuncay Savaşlı sözlerine “Pandeminin yayılmasının tek sorumlusu bizmişiz gibi davranılarak yalnızca bize ağır yaptırımlar uygulanırken, diğer taraftan fabrikalar, AVMler faaliyetlere devam ederken, toplu taşımalarda yoğunluk sürerken salgını kontrol altına almak adına adil davranılmamaktadır” diyerek başladı. Savaşlı, bu dönem esnaflardan bütün vergilerin alınmaya devam ettiğini belirtti.

Taleplere de vurgu yapılan açıklamada esnaflar “Tüm vergilerin iptal edilmesini, esnafa kira desteği, faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi desteği, çalışanlara en az asgari ücret verilecek şekilde ekonomik destek ve faturalardaki vergilere muafiyet” istedi.

Savaşlı konuşmasını “Yeme, içme ve eğlence sektörünü sınırlayarak garson, komi, barmen, aşçı, bulaşıkçı gibi çalışanları ve binlerce aileyi kaderine terk ettiğiniz gibi sektörün paydaşları olan müzisyen, oyuncu, performans sanatçıları, taksiciler, çiçekçiler, tekel bayileri ve binlerce tedarikçiyle çalışanları ve onların ailelerini işsizliğe ve açlığa mahkum ettiğinizi bilmenizi isteriz. Esnaflar ve çalışanlar olarak yetkililere sesleniyoruz. Pandemi kurallarına ve alınan önlemlere karşı değiliz ancak önlemler çerçevesinde kapattığınız ya da tek çözüm olarak sunduğunuz paket servisi önerisiyle kapanmaktan beter ettiğiniz esnafın ayakta kalacak gücü kalmamıştır. Bir an önce taleplerimize ses verilmesini ve gerçekçi çözüm sunulmasını istiyoruz. Bilinmelidir ki bu zorlu süreçten bizleri batırarak binlerce çalışanın evine ekmek götürmesine mani olarak ülke ekonomisini düze çıkaramazsınız. Esnaf destek bekliyor çünkü batıyoruz” sözleriyle bitirdi.