Dilek Gültekin Yazaki Fabrikası’ndan atıldı. Gültekin 16 gündür işe geri dönmek için eylemde.

dilek

Gemlik Yazaki Otomotiv fabrikasında 13 aydır çalışan Dilek Gültekin, ‘performansı düşük olduğu’ iddiasıyla işten atıldı. Gemlik Serbest Bölge’de, 16 gündür işe geri dönebilmek için eylem yapıyor. Sabah 7’den akşam 14.30’a kadar nöbet tutuyor.
Gültekin’in işten atılmasının aslı nedeni ise fabrikadaki performans baskısına, cinsel taciz ve sataşmalara karşı ses çıkarması. Gültekin’in işten çıkarılma sürecini şöyle anlatıyor;
İşten çıkarılmanıza neden olan olayı anlatır mısınız?
M.G. isimli bir formen var. Bu kişi, hattında çalışan kadınları sürekli sözlü ve fiziki olarak taciz ediyor. Bir yıl önce fabrika içerisinde bir kadını öpmeye çalışıyor. Kadın evli. Eşiyle beraber geliyorlar fabrikaya şikâyetçi oluyorlar ama kadın işçiyi işten atıyorlar. Yani Yazaki yönetimi bu formeni koruyor. Her olayın üstünü örtüyor. Tacizci de cesaret alarak olayı ileri boyuta taşıdı.
‘KORKUDAN KONUŞAMIYORLAR’
Ne yaptı?
Gemlik fabrikasından Kuzuluk Yazaki’ye işçi gönderiliyor. Bu formen, Kuzuluk’ta bir kadın işçiye tecavüz girişiminde bulunuyor. Önce bu iğrenç saldırının üstü kapatılmaya çalışılıyor. Kadın işçiye “biz konuştuk, seni rahatsız etmeyecek” deniyor. Kadın işçi arkadaşımız da Gemlik’e gönderiliyor. Burada yaşadığı bir sinir krizi sonucu bu saldırı deşifre oluyor. Metal İşçileri Birliği’nin takibi sonucu formen işten çıkarıldı. Hakkında soruşturma açıldı. Bu noktaya dek birçok kadın işçi tacize uğradı. İşten atılmaktan, çevrelerinden, ailelerinden alabilecekleri olumsuz tepkilerden çekindikleri için de bunu dile getiremiyorlar.
Siz neden işten çıkarıldınız?
Biz kadın işçiler, yaşananlara fabrika içinde tepki gösterdik. Metal İşçileri Birliği üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı. Tek başımıza tacize karşı bir şey yapamıyoruz diye sendikalaşmaya çalıştık. Bunların sonucunda işten atıldım.
Bu süreçte kişisel olarak siz neler yaşadınız?
Formenler, zaman zaman, hattaki işçileri birbirine rakip ediyor ve birbirine düşürüyor. Bir önceki hattımdaki formenim, hedeflerin üstünde sayı istiyordu. Çıkmayınca işçiyi aşağılıyor ve baskı kuruyor. Bağrıyor. Kendinizi suçlu hissetmenize neden oluyor. Su içmeyi, tuvalete gitmeyi bile erteliyorsun. Bu nedenle çok tartıştım. İnanın birçok işçi rüyasında bile yaptığı işi görüyor. Ben de görüyordum. Uykuda bile kaygılı oluyorsun, dinlenemiyorsun. Nasıl bir psikolojik baskıyla karşı karşıyayız düşünün.
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz