Çocukken yemekte tıkanıp öksürük tutunca anam “gırm-gırm” sırtımızı yumruklayıp beraberinde de “helâl-helâl” derdi. Üzerine bir tas su içirir ‘helâl’ olurdu!

Devlet memuru kardeşlerimizin yediği kazık öyle ‘gırmıkla’, suyla helâlleşilecek gibi değil, hayli okkalı.
Grev hakkı olmayan devlet memurlarını ilgilendiren ’toplu sözleşme’ görüşmeleri 21 Ağustos gece saatlerinde bağıtlandı.
Devlet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kamu emekçileri adına en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Memur Sen genel başkanı Ali Yalçın tarafından imzalanan sözleşme 3 milyon 200 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini kapsıyor.
AKP hükümetinin açık desteği sayesinde üye sayısı rekor artışla 997 bin 089’a yükselen Memur Sen toplu sözleşme masasına; 2018 yılı için yüzde 10 + 6, 2019 yılı için yüzde 10 + 8 teklifiyle oturdu. Çiçeği burnunda Bakan hanıma, ‘sendikacılıktan geldi, halimizden anlar’ iltifatları yaptı, “milletin adamı” Saray Muktedirine şükranlarını sundu.
Sonuçta gece vakti ‘memurlar uyuyor iken’, 5 milyon 100 bin emekçiye hep beraber güzel bir kazık attılar. Üzerine “sendikacılık tarihine geçecek bir sözleşmeye imza attık” diye de cila çektiler!
Doğrusu, ‘sırtınızı yumruklatsanız’, kovayla su içseniz bu kazık ne yenilir ne yutulur.
Masada yıllardır kadro bekleyen 4-B statüsü ile çalışan sözleşmeliler ile 4-C statüsünde çalışan geçici sözleşmeli emekçilerin durumu gündem bile olamadı.
“Bu kadar pısırık, bu kadar korkak sendikacılık yapılmaz” diyerek Memur Sen’i eleştiren Kamu Sen, imzalanan sözleşmedeki zam oranının; en düşük dereceli memur maaşında (15/1 kademede), 2018 yılının tamamı için 171, 04 kuruş, 2019 yılının tümü için 221,71 kuruş… Ortalama memur maşı için 2018 yılı için toplam 227,49 kuruş; 2019 yılında ise 294,88 kuruş artış anlamına geleceğini açıkladı.
Yine de Memur Sen’in hakkını teslim etmek lazım. Masaya otururken teklif ettiği ücret oranının yarısını bile alamadı ama; kamu kurumlarındaki yemekhanelerde ‘helâl gıda’ sertifikalı ürün kullanılması ve devletlü memurların kutsal Hac vecibesini ifa edebilmeleri için izin hakkı kopardı.
Devlet, “bu olacak” dedi, öyle oldu.
Bütçeye para mı yetiyor? Başbakanlık 2017 yıl bütçesi daha yılın yarısında yüzde 80 uçtu! Saray’a para dayanmıyor. Önümüzde seçim tantanası var. Saray reisi, seçim harcamalarını Bilal’in gemiciklerinden sağlayacak değil ya!
Besleyip büyütüyorsun, masaya getiriyorsun, oluyor. Masaya yumruk vurup kalkması nankörlük olurdu!
Peki, tüm günah Kamu Sen’in mi?
Derler ki; eylem ahlakın ölçüsüdür. Eyleminiz; yaşam karşısında duruşunuz, kimliğinizi, değerlerinizi de belirler.
Helâl-helâl devletlü memur!
İşçi Gazetesi / 24 Ağustos 2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz