Zeytinburnu Davutpaşa’da bulunan ‘kaçak’ maytap atölyesindeki 2008 yılında yaşanan patlamada 21 kişinin ölmesinin ardından açılan ve yeniden yargılaması yapılan davada Bakırköy 6’nci Ağır Ceza Mahkemesi tepkiye neden olan karar açıkladı. Yeniden yapılan yargılamada sanık Şevket Yıldırım’ın görevi kötüye kullanmaktan dolayı bir yıl ile cezalandırılmasına karar verilirken 6’da bir oranında indirimle 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Yıldırım hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına, yani cezanın ertelenmeyeceğine hükmedildi.

Mahkeme, Şevket Yıldırım gibi diğer sanık Hatice Küçükakyüz, hakkında da aynı cezayı verdi. Sanık Rüstem Tekin hakkında ise görevi kötüye kullanma suçundan bir yıl 8 ay hapis cezalandırılmasına ve cezanın ertelenmemesine karar verildi. Belediye çalışanlarından olan Feruz Kutsal hakkında da Rüstem Tekin’e verilen cezanın aynısı uygulandı.

Mahkeme kararında temyiz yolu açık tutulurken, karara bir de muhalefet şerhi belirtildi. Oy çokluğuyla verilen karara düşülen şerhte şu ifadeler yer aldı:

“Geniş çaplı bir alana etki eden sonuçları itibariyle ağır olan patlamanın yaşandığı olayda, öngörülebilir olan kaçak yapılan üretim faaliyetine dair risk yönünden sonuç doğurmaya elverişli tedbirlerin alınması ve uygulanması konusunda yetersiz kalınması durumunda devletin etkili ceza soruşturması yürütme yükümlülüğü bulunmaktadır. Patlamanın meydana geldiği işyerinde sıradan ticari faaliyet olmadığı, binanın iskansız olduğu faaliyetin taşıdığı risk nedeniyle sıkı denetim ve izin prosedürüne bağlanmış olduğu ve daha önce belediye ekiplerince ruhsatsız olduğu tespit edilmesine rağmen işyerinin faaliyetinin durdurulmadığı…”

Ne olmuştu?

31 Ocak 2008’de Davutpaşa’da bulunan maytap atölyesindeki patlamada 21 kişi hayatını kaybetmiş, 115 kişi de yaralanmıştı. Kaçak maytap atölyesinin patlamasının ardından yürütülen soruşturmada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, toplamda 8 kişinin cezalandırılması talep ediliyordu. İddianamede, Zeytinburnu Belediyesi çalışanı 5 kişinin ”görevi kötüye kullanma” ve ”taksirle öldürme”, diğer 3 sanığın da ”taksirle öldürme” suçunu işledikleri ifade edilmişti. Yargılama sürecinde mahkeme üç sanık hakkında beraat, bina sahibi iki sanık hakkında ise ayrı ayrı 5 yıl hapis cezası vermişti. Ayrıca Zeytinburnu Belediye çalışanı beş sanık hakkında da “taksirle öldürme” suçundan mahkumiyet kararı verilmişti. Bakırköy 6’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar AYM tarafından Mart 2022’de ihlal sayılmış ve yeniden yargılama istenmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz