Fotoğraf: MA

Cumartesi Anneleri/İnsanlarının gözaltında kaybettirilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylem, 970’inci haftasında devam etti. Çok sayıda kayıp yakını ile insan hakları savunucusunun yer aldığı bu haftaki eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu ve HEDEP Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Musa Piroğlu’ da destek verdi.

Ellerinde karanfillerle Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanları, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçe gösterilerek polislerce yine engellendi. AYM kararına rağmen 29 haftadır annelerin Galatasaray Meydanı’na girmelerine izin verilmedi.

Kararı gerekçe göstererek eyleme izin vermeyen polis, meydan ve meydana çıkan tüm ara sokakları saatler öncesinden bariyerlerle kapattı.

Yürüyüş engellendi, gazeteciler darp edildi

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Meydanı’na doğru kırmızı karanfillerle yürümek istediği esnada polis tarafından yürüyüşleri engellenerek ablukaya alındı.

Eylemciler abluka içerisinde darp edilirken, darp ve gözaltı işlemlerini görüntülemek isteyen gazeteciler de polis tarafından darp edilerek abluka dışına itildi.

Polisten milletvekiline: Dokunulmaz olan biziz

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucularının abluka içerisinde kelepçelenerek gözaltına alındıkları esnada aralarında bulunan HEDEP Milletvekili Kezban Konukçu da zorla abluka dışına itildi.

Duruma tepki gösteren Konukçu, “Ben orada sadece insanlar işkence görmeden gözaltına alınsın diye olayları kayıt altına alırken zorla, itekleyerek beni abluka dışına çıkarttılar. Milletvekili olarak dokunulmazlığım olduğu halde böyle bir hakkımın olmadığını, kendilerinin dokunulmazlığı olduğunu söylediler. Yine 6 tane kelepçe mi taktılar insanlara, işkence mi yaptılar insanlara ben şuanda bilmiyorum” dedi.

Ardından zorla gözaltı araçlarına bindirilen 20’nin üzerinde eylemci gözaltı aracı içerisinden zafer işareti yaparak duruma tepki gösterdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz