Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep eden Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 976’ncı haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Yakınlarının fotoğraflarını taşıyan kayıp yakınlarının ellerinde karanfiller yer aldı.

Bu haftaki eyleme Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile insan hakları savunucuları da katıldı. Fakat sayı sınırı getirilmiş olması nedeniyle Fincancı ve diğerleri alanın dışında bekledi

31 yıl önce kaybedildiler

Bu haftaki eylemde, Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Çukurlu Köyü’nde 31 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın akıbetleri soruldu.

Açıklamayı okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 12 Aralık 1991’de köyün muhtarı olan Agit Akipa ile İbrahim Demir’in evlerine döndükleri sırada araçları durdurularak gözaltına alındığını belirtti. Yoleri, “İbrahim Demir ve Agit Akipa Dargeçit Anıtlı Tabur Komutanlığı’na bağlı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı ve askerleri tarafından gözaltına alındı” dedi.

Dosya zaman aşımına uğradı

Jandarma karakoluna giden ailelere gözaltı sonrası herhangi bir bilgi verilmediğini vurgulayan Yoleri, bir askerin aileleri ‘mağaralara gidin’ diye yönlendirdiklerini söyledi.

Yoleri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aileler köylülerle birlikte askerin işaret ettiği bölgeyi karış karış aradı.13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada, kayıpların işkence görmüş, gözleri ve elleri bağlanmış haldeki cansız bedenlerine ulaşıldı. Olay hakkında başlatılan soruşturmada İdil Cumhuriyet Başsavcılığı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı Üsteğmen ve ilgili er ve erbaşların ‘adam öldürme’ suçundan şüpheli olduğuna kanaat getirdi. Ancak, Dargeçit Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu, savcılığa soruşturma izni vermedi, bu da şüphelilerin yargılanmasını engelledi. 2011 yılında aileler, avukatları Tahir Elçi aracılığıyla İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar suç duyurusunda bulundu.Yeni bir soruşturma başlatan savcılık, dosyaya ulaşmak için ilgili kurumlara başvurdu. Ancak bütün kurumlar, arşivlerinde herhangi bir dosya, bilgi veya belgeye rastlamadıklarını bildirdi. Bunun üzerine İdil Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı kaybeden Dargeçit Kaymakamlığı görevlileri hakkında ‘görevi kötüye kullanmaktan’ soruşturma başlattı. Ancak, yürütülen soruşturmalardan bir sonuç alınmadı; dosya zamanaşımı gerekçe gösterilerek kapatıldı.”

Yoleri’nin ardından İbrahim Demir’in kızı Deniz Demir ile Agit Akipa’nın oğlu Fehmi Akipa konuştu. Her iki isim, 31 yıldır faillerin yargılanması için mücadele ettiklerini ve bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

“Dayanışmanız bize güç oldu”

İHD’de Cumartesi Annelerini ziyaret ederek konser gelirinin bir kısmını Cumartesi Annelerine bağışlayan Sanatçı Haluk Tolga İlhan’a gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, Cumartesi Anneleri adına teşekkürlerini iletti. Ocak, dostlarının dayanışmasının kendilerine umut ve güç kaynağı olduğunu söyledi. Gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin, Galatasaray Meydanı’na 10 kişinin çıkmasına izin verilmesinin bir lütuf gibi sunulmasını eleştirerek “Bu bir lütuf değil bizim kazanımımız. Dayanışmanız için teşekkür ederiz” dedi.

İlhan: Dayanışmayla güçleneceğiz”

KESK’e bağlı Kültür Sanat Sen AKM İşyeri Temsilcisi aynı zamanda Opera Sanatçısı Haluk Tolga İlhan, İBB’nin son dönemde muhalif sanatçıları konserlere çağırmadığına dikkat çekerek, İBB’nin bu tutumunu eleştirdiklerini hatırlatarak “Ertesi gün İBB’den bize bir konser teklifi geldi. Biz de konser yapmayı kabul ettik ve konser gelirimizi de hem Cumartesi Anneleri adına İHD’ye hem de Sputnik işçilerine bağışlamak istiyoruz” diye konuştu.


‘Cumartesi Anneleri’nin haklı taleplerinin arkasında durmaya devam edeceğiz’

Cumartesi Anneleri’ne destek için farklı kentlerde yapılan açıklamalarda, “Cumartesi Anneleri’nin haklı taleplerinin arkasında durmaya devam edeceğiz” mesajı verildi.

Kaybedilen ve katledilen yakınları için yıllardır mücadele verip baskı, yasak, şiddet ve engellemelerle karşılaşan Cumartesi Anneleri’ne destek için farklı kentlerde açıklamalar yapıldı

Mersin

Mersin’de İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) şubeleri, Cumartesi Anneleri/İnsanları’na destek amacıyla Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) il ve ilçe örgütleri, Mersin Çevre Platformu üyelerinin de aralarında olduğu birçok kurum temsilcisi katıldı.

“Cumartesi Anneleri yalnız değildir” pankartı açıldığı açıklamada, ilk olarak İHD Mersin Şube Sekreteri Bekir Sıtkı Keçeci konuştu.

“Israrlı mücadele anayasal haklarını kullanımını sağlıyor”

Galatasaray Meydanı’nda 30 hafta boyunca insanların ters kelepçelerle gözaltına alındığını hatırlatan Keçeci, buna karşı Türkiye’nin birçok ilinde yürütülen kararlı mücadele sonucunda Galatasaray Meydanı’nın annelere yeniden açıldığını ifade etti. Keçeci, devamında şunları ifade etti: “Bu haftadan itibaren sadece basın açıklaması ve gösteri yürüyüşleri hakkında devletin kısıtlaması, anayasal güvence altına alının hakların kısıtlanması noktasında basın açıklaması yapacağız. 16 Aralık Cumartesi günü Şenyaşar Ailesi aramızda olacak. O basın açıklamasında da adaleti anlatacağız burada. Şunu gördük ki ısrarlı mücadele ve birlikte dayanışma bizim anayasal haklarımızın kullanılmasını sağlayabiliyor.”

“Cumartesi Anneleri’nin arkasında durmaya devam edeceğiz”

ÖHD avukatlarından Özgür Çağlar ise konuşmasında toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının Anayasal güvence ile korunduğunu kaydetti. Bu hakkın kullanımının izne tabi olmadığını vurgulayan Çağlar, “Bu hak toplumun ve insanların ihtiyacıdır. Cumartesi Anneleri’nin haklı taleplerinin arkasında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Hatay

İHD İskenderun Şubesi de, 10 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle konteynerda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda insan hakları savunucusunun katıldığı açıklamada basın metnini İHD Şube Eş Başkanı Coşkun Selçuk okudu.
Ülkede giderek derinleşen hak ihlallerine ve adaletsizliğe dikkat çeken Selçuk, “İktidarlar eliyle gerçekleştiği için önlenebilir olan Türkiye ve dünyadaki bu kötücül sürecin son bulması ve barışçıl, demokratik, insan haklarına dayalı bir ortak yaşam idealini geliştirmek için çok daha fazla çaba göstereceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Riha

Riha’da da İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi, Cumartesi Anneleri ile dayanışmak amacıyla açıklama yaptı. Riha Barosu önünde yapılan açıklamaya İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, kayıp yakını ve aynı zamanda İHD Colamêrg Şube yöneticisi Eren Baskın, İHD Semsûr şubesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Riha Baro Başkanı Abdullah Öncel Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile birçok kurum temsilcisi katıldı.

Açıklama metnini İHD Şube Yöneticisi Avukat Nahide Aslan Polat okudu. Polat, Riha’nın Girê Sor (Siverek) ilçesinde 1990 yılında taksicilik yaptığı sırada kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Adnan Bağca’nın (32) akıbetini sordu.

Colemêrg

İHD Colemêrg Şubesi, Gever (Yüksekova) ilçe merkezinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya İHD yöneticileri, Gever Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve HEDEP yöneticileri katılım sağladı. Fotoğraf ve pankartların açıldığı açıklamada İHD Colemêrg Şube Sekreteri Pınar Zengin konuştu. Açıklamada, Şemzînan’da (Şemdinli) Ormancık mezrasında Temmuz 1994’te Jandarma tarafından katledilen Hayrullah Öztürk’ün akıbeti sorularak, yaşam hikayesi okundu.

Açıklama yapılan oturma eylemiyle son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz