Koronavirüs salgınına dair alınan tedbirlerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne dek söylenenlerin aksine “Birinci derecede sorumlu Bilim Kuruludur” dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüs salgınında alınan tedbirlere dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan topu Bilim Kuruluna, suçu da halka attı.
Pandemi önlemlerine dair alınan kararlarla ilgili sürecin başından bu yana yapılan açıklamalarda Bilim Kurulunun sadece tavsiye verdiği, kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu vurgulanırken Erdoğan, son alınan pandemi kararlarına gelen tepkilerin ardından bu kez tersini söyledi.

ERDOĞAN: BİRİNCİ DERECEDE SORUMLU BİLİM KURULUDUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tedbirlerle alakalı olarak bu işin birinci derecede sorumlusunun Bilim Kurulu olduğunu söyleyerek “Bilim Kurulu her türlü hazırlığı, çalışmayı yürütüyor” dedi.
Salgının yayılmasında kabahati de halka atan Erdoğan, “Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hâlâ kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, kapalı mekanlarda bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz. Özellikle maske, mesafe ve hijyen, bunlar çok çok önemli fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Tabii biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı bu adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız” ifadelerini kullandı.

HASTANELERDE SIKINTI OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Kış aylarına girilmesi ve Kovid-19’a yakalanan kişi sayısının artmasıyla beraber hastanelerin hastalara yetişemiyor olmasından, sağlık emekçilerinin neredeyse her gün “Süreç yönetilemiyor” diyerek isyan etmesinden bahsetmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim fiziki altyapı olarak aslında bir sıkıntımız yok. Yani hastaneler noktasında bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

“AŞI EN ERKEN NİSAN AYINDA”

Koronavirüs aşısı ile ilgili de konuşan Erdoğan, Bize verilen çalışma raporlarına göre en erken nisan ayında bu işin olabileceğini söylüyorlar ama bizim şu anda aşı ithali noktasında görüşmelerimiz var” dedi.

“KANAL İSTANBUL’DA ARTIK İHALE SAFHASINA GELİNDİ”

Kanal İstanbul ile ilgili “Benim çılgın prejem” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık işin ihale safhasına gelmiştir. Bu adımı da en kısa zamanda atarak, Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul çok daha farklı bir görünüme ve uluslararası anlamda da çok farklı bir güce ulaşacaktır” iddialarında bulundu.