Bunlardan Bursa Su Kolektifi, Erzincan- İliç’teki Çöpler Altın Madeninde 9 işçinin toprak altına kaldığı faciayla ilgili Anagold Madencilik yöneticileri ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İklim Adaleti Koalisyonu bileşenlerinden Bursa Su Kolektifi İliç’te 13 Şubat’ta Erzurum’um İliç ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili Bursa Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Bursa Su Kolektifi, Anagold Madencilik yöneticileri ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

9 işçinin ihlaller ve ihmaller sebebiyle vahşi madencilik yüzünden toprak altında kaldığını belirten Figen Ovant, “İktidar şirketler lehine maden kanununda değişiklikler yapma derdindeyken yaşanan bu facia maden yasasını şimdilik askıya aldırdı. Son maden tasarısına göre UMREK koduna göre raporlama zorunluluğu 4’üncü grup madenler dışındaki diğer madenler için kaldırılıyor. Böylece mermer, taş ocağı gibi faaliyetler için şirket maliyetini önceleyen değişiklik hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bugüne kadar çeşitli kanunlarda ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sayesinde maden firmalarının istedikleri her yerde ve her şeye rağmen madencilik yapabilmelerinin önü açılmış ve adına ‘kamu yararı’ denmişti” diye konuştu.

“Tehlikeli toksik kimyasallar Fırat’a karışacak”

Tüm uyarılara rağmen önlem alınmaması, daha fazla kâr için kapasite artışlarına göz yumulması ve gerekli denetimin yapılmaması nedeniyle İliç’te felaketin göz göre göre yaşandığını vurgulayan Ovant, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Soysal’ın “Siyanür dışında yüksek derecede tehlikeli toksik kimyasallar Fırat’a eninde sonunda karışacak. Uluslararası boyutta bir skandala doğru gidecek” sözlerini hatırlattı.

“İktidar kendi sorumluluğunu yok sayıyor”

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını eleştiren Ovant, “Yaşanan felaketin ekolojik boyutunu ve halk sağlığı kısmını yönetemeyen iktidar krizi kendi adına yönetmeye çalışmaktadır. Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum daha da ileriye gitmiş ve ‘ÇED raporuyla heyelanın ne ilgisi var?’, ‘Faaliyet Raporunu biz vermiyoruz’ gibi bakanlığın ve kendisinin sorumluluğunu yok sayan açıklamalarda bulunmuştur. Bu zihniyet, Bursa Orhaneli’de, Eskişehir’de, Fatsa’da yeni oluşacak suç mahallilerinin de işaretini vermektedir” dedi.

“Belli bir azınlığın çıkarları için hareket ediyorlar”

Sistem değişmediği sürece yaşananların yaşanacakların göstergesi olduğunu söyleyen Ovant, “Bu sebeple tüm yurtta ekolojistler olarak firma yöneticileri, dönemin bakanı Murat Kurum, ilgili birim ve müdürlükler için suç duyurusunda bulunuyoruz. Yeryüzünü yok oluşa sürükleyen, canlı yaşamını umursamayan sadece belli azınlığın çıkarı için hareket eden sistemin sonucudur İliç’te yaşananlar ve bu yaşananlar ilk değildi” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz