Borusan’da sendika düşmanlığı hız kesmeden devam ediyor. Borusan’da son olarak orkestra çalışanları ve sanatçıların iş kolu sendikanın yetkisini engellemek için değiştirilmişti. Bugün ise 30 işçi işten çıkarıldı.

Borusan Lojistik’te geçtiğimiz mart ayında insanca çalışma koşulları istediği için Liman-İş’e üye olan 4 işçi işten atılmış bunun üzerine işçiler üretimi durdurmuştu. Daha sonra yapılan görüşmeler sonucu anlaşmaya varılmıştı.

27 işçi işten çıkarıldı

İşten atmalarla ilgili Evrensel’e konuşan Liman-İş Gemlik Şube Başkanı Ahmet Göral, “Yaklaşık 2 ay önce Borusan limanında çalışan işçi arkadaşlarımız kanunsuz ve insan dışı çalışma şartlarından dolayı kanuni hakları olan sendikaya üye oldu. Bu süreçte işveren 4 işçi arkadaşımızı işten çıkardı bizlerde bunun üzerine iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. 4 gün boyunca liman sahasında işi bırakan işçi arkadaşlarımızı 4 gün sonunda işe türlü sözler adı altında geri almasına ve sendikal faaliyete hiçbir şekilde müdahale etmeyeceğini belirtmesine rağmen işveren gelişen süre içerisinde 30 işçi arkadaşımızı işten çıkartarak verdiği sözü tutmadı” diye belirtti.

Mobbing ve baskılarla süreci baltalamaya devam ettiler ve an itibari ile Borusan Holding 30 işçi arkadaşımızı işten çıkardığını belirten Göral, “Limanda içeride olan arkadaşlarımız işi bıraktılar. Dışarıda ise işten çıkarılan arkadaşlarımız ile aileleri ve vardiyada olmayan tüm Borusan çalışanları Borusan kapısında eyleme başladığını” ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz