Bursa Gemlik’te faaliyet yürüten Borusan Lojistik’te, Liman-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin mücadelesi sürerken polis tarafından saldırı hazırlığına başlandı.

İşçilerin sendikal hakları ve işe geri dönmek için sürdürdükleri direnişin 4’üncü gününün sonunda patron herhangi bir olumlu tutum göstermezken alana polis ekipleri girdi ve saldırı hazırlığına başladı.

BursaTanık’a konuşan Liman İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Murat Kizir, “Bugün işçilerimizin direnişinin 4. günü. Kolluk kuvvetleri zoruyla, içerdeki işçi arkadaşlarımızı makineleri terk ettirmeye zorluyorlar. Kamuoyuna sesleniyorum. Bu usulsüzlüğe, yargısızlığa son versinler. Attıkları 4 tane masum işçi arkadaşımızı işe geri alsınlar. Talebimiz, kamuoyunun bu işçi sınıfına destek olmasıdır. Arkadaşlarımızı zorla, polis barikatıyla, psikolojik baskıyla içerde makinalardan indirmeye çalışıyorlar. İşçilerimizle hiçbir yasa dışı iş yapmıyoruz. Tek yaptığımız hak arama mücadelesidir.” dedi.

Borusan Lojistik’te insanca çalışma koşulları elde etmek için Liman-İş’e üye olan 4 işçinin işten atılması üzerine geçtiğimiz günlerde vardiya değişimi sırasında üretimi durduran işçiler, sendika haklarının tanınması ve taleplerinin kabul edilmesini istiyor.

İşçiler fabrika içerisinde saldırı hazırlığına karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Polis saldırısı sonrası bir süre otobüste gözaltına alınan işçiler, dışarıdaki işçilerin direnişi sonrası serbest bırakıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz