Şişli Belediyesi’ne bağlı Kent Yol şirketi işçileri hakları için belediye önünde direniyorken çalışan işçiler de vardı. Mecidiyeköy Gülbağ’da çalışan bir İşçi Gazetesi okuru, bu ‘eylem kırıcı’ işçilerle arasında geçen konuşmaları anlatıyor:

“Salı akşamı 7.30 sıralarında iş bıraktığından haberdar olduğum Şişli Belediyesi üniforması giymiş temizlik işçilerinden birkaçını çöpleri toplarken gördüm ve iş bırakma eyleminin bitip bitmediğini sordum (bitmediğini bildiğim halde)…

İçlerinden biri “bitti” diye cevapladı. Ben de bitmediği konusunda teyitle konuşunca, “biz onlardan ayrıyız” diye cevapladı bir diğeri. Ben de ‘neden ayrı olasınız sizler de onlar gibi işçi değil misiniz? Sizlerin de başına öyle bir şey gelse ne yapacaktınız? Siz onlardan ayrı olsanız bile destek amaçlı sizin de iş bırakmanız gerekli değil mi?’ dedim…
Sorular karşında sessiz kaldılar. Biraz daha üstlerine gittim ve onlara şu an etrafın çöplük şeklinde kalmasından muzdarip olmadığımızı, iş bırakan işçilerin arkalarında olduğumuzu, birgün bizlerin de aynı sorunlarla karşılaşabileceğimizi, onların haklarını almalarından yana olduğumuzu belirttim.
Bu söylediklerimden sonra baya bozulan işçiler işlerini tamamlamadan oradan ayrıldılar.
Şunu görüyorum ki işçiler arasında bölünme var. Bu bölünme milyonlarca işçinin haklarını alamamasının üzerinde en önemli etkiye sahip… Biz işçiler-emekçiler birlik olursak, üretenin ve hayatın akışını sağlayanların bizler olduğunun farkına varırsak mutlaka birgün istediğimiz sonuçları elde edeceğiz.
Bize gereken birlik… İşçiler bir olursa gerçekten de dünya, en azından Şişli yerinden oynuyor!”
İşçi Gazetesi / 26 Temmuz 2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz