74. Berlin Film Festivali’nde ödül törenine Filistin mesajları damga vurdu. İsrailli ve Filistinli film yapımcılarından oluşan bir kolektif tarafından yönetilen “Başka Ülke Yok”a (No Other Land) Berlinale’nin Uluslararası Jürisi tarafından “Berlinale Belgesel Ödülü” verildi.

Filmin yönetmenlerinden biri olan Kudüslü gazeteci Yuval Abraham, ödül töreninde yaptığı konuşmanın bir bölümünün İsrail kanallarında “Antisemitizm” suçlamasıyla hedef gösterildiğini söyledi. Abraham sanal medya hesabından yaptığı açıklamada ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Her sözümün arkasındayım

İşgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde bulunan ve 19 Filistin mezrasından oluşan bir bölge olan Masafar Yatta’yı konu alan “Başka Ülke Yok” adlı filmleriyle ödüle layık görülen sinemacılardan Abraham, paylaşımında “İsrail’in Kanal 11’i konuşmamın bu 30 saniyelik bölümünü yayınladı ve bunu kontrolsüzce abartarak “Yahudi karşıtı” olarak nitelendirdi – ve o zamandan beri ölüm tehditleri alıyorum. Her sözün arkasındayım.” yazdı.

Eşitsizlik sona ermeli

Abraham ödül törenindeki konuşmasının söz konusu bölümünde, film kolektifinden bir diğer arkadaşı olan Basel Adra ile sahneye çıkarak şunları söyledi:

“Ben İsrailliyim, (filminin yardımcı yönetmeni Basel Adra) Basel ise Filistinli ve sadece iki gün sonra aynı olmadığımız bir ülkeye döneceğiz. Ben sivil düzen altında yaşıyorum, Basel ise askeri düzende. Birbirimize sadece 30 dakika uzaklıktayız. Benim oy kullanma hakkım var, onun yok, benim bu ülkede özgürce hareket etmeme izin veriliyor, Basel ise milyonlarca Filistinli gibi kilit altında ve işgal altındaki Batı Şeria’da. Aramızdaki bu eşitsizlik sona ermeli”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz