Açlık grevlerinin 98’inci gününde olan ve halen tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve mücadelesini Yüksel caddesinde sürdüren Veli Saçılık için kısa film çekildi.


Yönetmen Tufan Taştan, Barış Bıçakçı’nın “Seyrek Yağmur” adlı kitabındaki “Rıfat Diye Biri” adlı hikayesinden yola çıkarak  Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Vali Saçılık’ın direnişine ithafen bir kısa bir film yaptı.
Filmde Ahmet Rıfat Şungar, Funda Eryiğit, Özgür Çevik, Rıza Akın, Serdar Orçin ve Serkan Keskin rol aldı.

Film kısaca konusu şöyle: Serkan Keskin’in canlandırdığı sahafın dükkanına polisten kaçan bir kadın ve iki erkeğin girmesiyle başlıyor. Polisler sahafa girdiklerinde direnişçiler içeride değildir.
Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça KHK ile görevlerinden ihraç edilmişlerdi.
Nuriye Gülmen 6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi.
Semih Özakça 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edildi.
Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel caddesinde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar.
En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, ertesi gün tutuklandılar.
Bugün açlık grevlerinin 99’uncu günündeler.
5 Temmuz 2000’deki Burdur Cezaevi’ne düzenlenen operasyonda kolu koparılan Veli Saçılık, 677 sayılı KHK ile 22 Kasım 2016’da sosyolog olarak çalıştığı Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü’ndeki işinden atıldı.