Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Işıklı Kız KYK Yurdu’nda tadilatı yapılmayan bir asansör düştü, en az beş öğrencinin öldüğü ve birçok öğrencinin yaralandığı söylendi. 2 yıl önce yurtta kalan bir öğrencinin aktardığına göre yurdun asansörü o zamandan beri sürekli bozulsa da düzeltilmesi için bir adım atılmadı. Asansör düşmeden 1 hafta önceye kadar öğrenciler asansörün düzeltilmesi için defalarca dilekçe yazdı, şikayet oluşturdu.

Yaşanan asansör faciası sonrası erkek ve kız yurdundaki öğrenciler dışarıya çıkarak yurt binası önünde toplandı. Öğrenciler “Katil KYK” sloganları eşliğinde KYK yurdunda yaşanan ve öğrenci ölümlerine neden olan ihmali protesto etti. Bölgeye çok sayıda kolluk kuvveti sevk edildi.

Valilik öğrencileri suçladı

Aydın Valisi Yakup Canbolat, olayla ilgili yaptığı açıklamada 15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği ve birinci kattayken kaymaya başladığını belirtti. Asansörün düşmesi hakkında yurttaki bazı yetkililerin de 15 kişilik kapasitesi olan asansöre 16 kişi binen öğrencileri sorumlu gördüğü ifade edildi.

Yurdun müdürü ise öğrencilerin tepkileri ile karşı karşıya kalmaması için dışarıya çıkartılmadı.

“Arkadaşımızın ölümüne ses çıkartan öğrencilere karşı tomalar”

Aydın Kent Meydanı’nda toplanan ve dün gerçekleşen polis saldırısını hatırlatan öğrenciler şunları söyledi:

Güvencesiz yurtlara önlem almayanlar arkadaşımızın ölümüne ses çıkartan öğrencilere karşı tomalarla önlem aldı. Arkadaşımızın ölümüne sebep olan bozuk asansörle güvencesiz yurtlara önlem almayanlar arkadaşımızın ölümüne ses çıkartan öğrencilere karşı tomalarla önlem almıştır. Bizler bu faciadan sorumlu yurt yönetimi yargılanana kadar ve ölümüne sebep oldukları arkadaşımızın hesabını verene kadar sesimizi çıkartmaya, adalet aramaya devam edeceğiz. Acımız asla dinmeyecek, arkadaşımızın hesabını soracağız“.

“Arkadaşımızın ölümünde sorumlu olanlar önlem almayan KYK ve yurt yönetimidir”

Bozuk olduğu bilinen defalarca arızalanan aylardır yapılan uyarılara rağmen hiçbir önlem alınamayan asansörün içinde hayatını kaybeden sıra arkadaşlarının ölümünde sorumlu olanın Kredi Yurtlar Kurumu ve yurt yönetimi olduğunu söyleyen öğrenciler şunları ekledi:

Yaşanan olaydan iki hafta öncesine kadar benzer bir olay daha yaşanmış ve yine 15 öğrenci arkadaşımız B Blok’ta kalan asansörde mahsur kalmıştı. Asansörün 1 ile 2. katın arasında durması ile bir faciadan dönülmüş ve kapının açılmasıyla arkadaşlarımız rahat bir nefes almıştır. C Blok’ta bulunan asansör geçen yıl birkaç defa arızalanmış, uyarı ve şikayetlere rağmen herhangi bir önlem alınmamıştır.

Asansörün arıza kaydı günün erken saatlerinde oluşturulmuş

Başka bir öğrenci ise aynı gün asansörün saat 14.00-15.00 civarlarında bozulduğunu ve içeride bir öğrencinin kaldığını söyledi. Asansörün arıza kaydı ise bu olaydan sonra oluşturulmuş.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz