Ataşehir Belediyesi iştiraki olan Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketi (ATAPER)’e bağlı 9 emekçi prim günü ve yaş dolayısı ile Kod 8 ile zorla emekli edilmişti. İşten çıkarılan üç emekçi belediye önünde direnişe başlamıştı.

İşçiler bugün direnişlerinin 24. gününde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekili Kezban Konukçu’nun yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. “Kanunsuzca işten çıkarmaya hayır, işimizi geri alacağız” pankartı açılan eylemde “Belediyeler çiftliğiniz, işçiler köleniz değil”, “Adalet halkın ekmeğidir”, “Çıkardığınız dokuz işçiden altısı kadın” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasını okuyan direnişçi işçilerden Hasan Karaçay, 24 gündür büyük bir kararlılıkla ve birlik içinde mücadeleye devam ettiklerini vurgulayarak “Hiçbir şey emekçilerin birliğinden daha değerli değildir. Özellikle bu birlik mücadele alanlarında kurulmuşsa.” dedi.

“İşimizi alana kadar buradayız”

Karaçay, 5 yıl önce AKP hükümetinin belediye işçilerine kadro sözü verdiğini, buna rağmen kendilerine şirket işçiliği çıktığını ve dolandırıldıklarını ifade etti. Yüzbinlerce işçinin kaderinin belediye başkanlarının iki dudağı arasından çıkacak söze bırakıldığını ve belediye yönetimin talimatıyla bir telefonla işten atıldıklarını belirten Karaçay “Belediye yönetiminin yaptığı yanlıştan bir an önce vazgeçmesini ve işimize geri dönmek istiyoruz. Bizim mücadelemiz bütün işçi sınıfının esnek, taşeron, güvencesiz çalışma koşullarına karşı itirazdır.” şeklinde konuştu.

“Bizler patronların, işverenlerin kullanıp zamanı geldiğinde yan tarafa koyacağı insanlar değiliz. Biz bu ülkede her türlü değeri yaratan onurlu işçileriz. Direnişimize devam edeceğiz, işimizi alana kadar buradayız. Bizler işçi sınıfıyız ve birlikte güçlüyüz. Sömürüye, baskıya, kanunsuzluğa, güvencesizliğe karşı birlikte mücadele edip birlikte kazanacağız.” diyen Karaçay dayanışmaya gelen herkese teşekkür etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz