Saray Rejimi’nin Hakkari Belediyesi’ne kayyum darbesine ilişkin Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

Attalos Meydanı’nda yapılmak istenen açıklaması öncesi polis toplananlara saldırdı. Burada açıklama yapan Tüm-Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve 4 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltılar alkış ve ıslıkla protesto edildi. Açıklama sonra DEM Parti İl binası önünde gerçekleşti.

DEM Parti İl Binası önünde yapılan açıklamayı Songül Şarklı okudu. Şarklı, Türkiye’yi demokrasi dışı karanlığa mahkum etmeyi amaçlayan iktidarı darbeci, kayyumcu ve demokrasi düşmanı anlayışı reddettiklerini belirtti. Şarklı, “Hakkari halkının iradesinin gasbına yönelen bu kayyum adımını sadece Hakkari ve bölge illerine değil tüm Türkiye kentlerine yönelik antidemokratik ve hukuksuz bir darbe girişimi olarak değerlendiriyoruz. Hakkari de ve ülkenin tüm kentlerinde demokrasi barış ve adalet daim oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Siyasi iktidar kentlerimizi ve halklarımızı tekçi bir zihniyetle karanlığa sürüklemesine neden olacak bu antidemokratik ve hukuksuz uygulamalar dan bir an önce vazgeçmeyi Hakkari ve tüm ülkede halkın sandıktan çıkardığı demokratik iradesine saygı duymaya çağırıyoruz.” dedi.

Eylem sonrasında ablukaya alınan Kaldıraç Hareketi’nden bir kişinin çantasında Kaldıraç Dergisi ve İşçi Gazetesi bulunması sebebiyle polisler tarafından “yasaklı yayın” bahanesiyle bekletildi, sonra serbest bırakıldı.

Savcının talimatı sonrası, gözaltına alınanlar kimlik tespitinden sonra serbest bırakıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz