Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen, Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası, Ankara Anıtpark’ta “Büyük Emekli Mitingi” düzenledi. Düşük ücretler nedeniyle iktidara tepkinin olduğu mitinge, yoğun katılım dikkat çekti. Mitingde sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganı atıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilerin hak ettikleri aylığı alamadıklarını belirtti. Çerkezoğlu, yaşanan her türlü adaletsizliği ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerine dikkat çekerek, “Emeklikte insanca yaşam haktır. Yıllarca EYT mağduriyetine karşı mücadele verdik. Bir yasa çıkardılar ama eksik bir yasa çıkardılar. AKP’nin 2008’de 5510 sayılı yasayla ortaya çıkan bütün adaletsizliklerin ortadan kaldırılması için mücadele ediyoruz. 696 sayılı KHK ile zorunlu olarak emekli edilen ve zorunlu emeklilik mağduru olan arkadaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz” dedi.

“Emekli olduktan sonra da insanca yaşayacağımız bir ücrete kavuşmak için mücadele ediyoruz” diyen Çerkezoğlu, Türkiye’de 7 bin 500 lira emekli aylığıyla yaşamak zorunda kalan 10 milyon emekli olduğu bilgisini verdi. Çerkezoğlu, “Biz biliyoruz ki bugün bu meydanda olan olmayan, bütün yoldaşlarımızla birlikte dayanışma içinde ama mutlaka birlik içinde bu mücadeleyi kazanacağız. Bizlerin mücadelesi, emeklilerin mücadelesi aynı zamanda çocuklarımızın, gençlerinin mücadelesidir. Memleket mücadelesidir” vurgusu yaptı.

Miting, halaylar ve sloganlarla son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz