Emek ve demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda düzenledikleri “Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik devlet destekli IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını yitirenler anıldı. 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor. Ancak 10 Ekim’i unutturmama sözünü tutacağız” dedi.

Katliamın 98’inci ayı dolayısıyla gar önünde yapılan açıklamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Kaldıraç Hareketi, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) yönetici ile üyeleri katıldı.

Açıklamada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, bugüne kadar dile getirdikleri hiçbir taleplerinin dikkate alınmadığını, emek ve barış güçlerinin barış mitingine katliamla karşılık verildiğini belirterek “Ne yazık ki Türkiye’nin 49 iline cenazeler gönderildi. Binlerce insanın şiarı barıştı. Bu ülkeye barış gelmesi bir yana bu taleple ilgili bir ilerleme dahi kaydedilmedi. 104 kişi yaşamını yitirdi ancak adalet mekanizması işletilmedi. Gerçek sorumluların ortaya çıkartılmadığı, ceza yargılaması ile yaklaşık her iki ayda bir devam eden yargılamalarla tüketilmeye devam ediliyoruz. Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor” dedi.

“Unuta, unutturma”

Adaletin sağlanması için garın önüne gelmeye devam edeceklerinin altını çizgin Coşgun, şöyle dedi: “10 Ekim’i unutmama ve unutturmama sözünü tutacağız. Bize verilen sözlerin de tutulmasını istiyoruz. Buraya gelmeye devam ederek, taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz