Eskişehir’de Gezi direnişinde ölümsüzleşen Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm yıldönümünde kendi adına kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) öncülüğünde anma düzenlendi.

Antakya’daki Ekinci Asri Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında yapılan anmaya Korkmaz ailesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile kentteki siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Anma etkinliğine katılanlar Korkmaz’ın mezarına çiçek bıraktı.

“Ali İsmail’i ağlayarak değil türkülerle anıyoruz”

Söz alan Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Korkmaz’ı yaşatmanın kendisine güç verdiğini söyledi. Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ise anmaya katılanlara teşekkür etti. Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise Korkmaz’ı ağlayarak değil; anmalarda türküler söyleyip, halay çekip andıklarını sözlerine ekledi.

Hatimoğulları: Gezi isyandı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Korkmaz’ın ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Hatimoğulları, “Ali İsmail gerçekten çok şanslı bir çocuk. Çünkü onu yaşatmak için başta ailesi olmak üzere çok sayıda insan onun için büyük emekler verdi, onun anılarını ve fikirlerini yaşatmak için. Gezi, Ali İsmail Korkmaz ile burada yitirdiğimiz canlarımızla, Ahmetlerle, Abdocanlarla, Berkinlerle yani Gezi’nin bütün şehitleriyle Gezi yaşıyor. Gezi sadece bir ağaç nedeniyle çıkmış bir halk direnişi değildi, bir sivil itaatsizlik değildi. Gezi evet Gezi Parkına sahip çıkmak içindi. Türkiye’de değiştirilmek istenen kültürel dokuya, değiştirilmek istenen kentlerimizin siluetine ve tarihine sahip çıkmak için bir direnişti. Gezi, özgürlükler için bir direnişti. Gezi kadınların gençlerin özgürlüğü eşitliği için bir denişti. İşsizlerin yoksulların isyanıydı” dedi.

“Hayallerini yerine getireceğiz”

Hatimoğulları konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gezi’de yitirdiğimiz bütün canlarımız, bizlerden koparılan her dal, her ağaç bizim değerimizdi ve özgürlük mücadelesi için direnenlerdi. O dönemin siyasal iklimi ve hala devam eden karanlık tabloyu tersine çevirmek aydınlık bir ülkeye kavuşmak, kimsenin kimseye şiddet uygulamadığı canını yakmadığı, hiçbir halkın inancın ayrımcılığa maruz kalmadığı bir Türkiye içindi o mücadele. Bizler Gezi direnişini asla unutmayacağız. Gezi direnişi Türkiye toplumunun son yüzyılı boyunca oluşmuş en önemli hafızlarından biridir. Burada gençlerimizi katledilerek zannettiler ki Gezi direnişine diz çöktürecekler. Oysa Gezi her dalın yerine onlarca yenisinin yeşerdiği, her tomurcuğun yerine binlerce tomurcuğun yeşerdiği, Gezi ayın zamanda alanlara sokaklara, toplumun bir ırmak gibi capcanlı aktığı bir dönemdi. Gezi direnişini hiçbir zaman unutmayacağız. Ali İsmail şahsında Gezi’de yitirdiğimiz bütün canlarımızı, demokrasi ve devrim mücadelesinde yitirdiğimiz bütün canlarımızı burada bu mezar başında saygıyla anıyorum. Ve sizlere sözümüz olsun ki hayallerini yerine getireceğiz. Hayalleriniz insanca bir ülkede yaşamak, insanca bir toplumun inşasıydı. Sevgili Ali İsmail, bütün hayallerin gerçek olana kadar tıpkı annenin dediği gibi biz birken binler nasıl olduysak bu hayalleri birken milyonlara nasıl çevirdiysek bu hayallerimiz başarı ve gerçeğe ulaşana dek mücadelemiz artarak çoğalarak devam edecektir. Ben bir kez daha özellikle Ali İsmail’in kardeşimizin ailesinin, gerek kurmuş olduğu vakıfla gerekse yaptığı bütün kültürel aktivitelerle gerekse öğrencilere sağlamış olduğu katkılarla başta Ali İsmail olmak üzere bütün Gezi şehitlerini yaşatmak adına verdikleri bu mücadeleyi kutluyorum. Verdikleri bu emeklerden dolayı da kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Her zaman bir arada olacağız, her zaman dayanışma içinde olacağız.”

Konuşmalar ardından anma son erdi. Akşam saat 20.30 ise ALİKEV öncülüğünce Hatimoğullarının katılımıyla Atatürk Stadyumu’nda bir anma etkinliği gerçekleştirilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz