Bergama’da bulunan Agrobay işletmesinde çalışırken işten çıkarılan işçiler Ankara’ya doğru başlattıkları yürüyüşü 2’nci günde sürdürdü.

İzmir Bergama ilçesinde bulunan Agrobay Seracılık isimli firmada çalışırken Tarım İşçileri Sendikasına üye oldukları için 22 Ağustos 2023’te işten atılan ve sera önünde oturma eylemine başlayan işçiler, Ankara’ya yürüyor. İşçilerin 7 aydır taleplerinin karşılanmaması üzerine Ankara’ya başlattıkları yürüyüş 2’nci gününde devam etti. Manisa’nın Soma ilçesi Avdan mevkiden Soma merkeze doğru yürüyüşlerini sürdüren işçiler, hakları için başlattıkları yürüyüşü sürdürecekleri mesajını verdi.

Çalmadıkları kapı, görüşmedikleri siyasetçi kalmayan Agrobay işçileri, taleplerinin seçim malzemesi yapılmak istenmesine karşı 18 Mart’ta Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı. 211 gündür direnen işçiler yürüyüşün ikinci gününde Soma’da açıklama yaparak devam edecekti.

“Ya ücretlerimiz ödenecek ya da Ankara’ya yürüyeceğiz”

Ancak, belediye başkan adayları ve milletvekilleri işçilerle görüşme talebinde bulundu. Bunun üzerine Avdan Mevkiinde duran işçiler burada kısa bir açıklama yaptı. Daha önce de defalarca görüşmelerin gerçekleştiğini ancak sözlerin tutulmadığının altını çizen işçiler, “Ya ücretlerimiz ödenecek ya da Ankara’ya yürüyeceğiz” vurgusu yaptı.

Görüşmenin ardından Avdan Mevkiinden sonra Soma merkeze doğru yürüyüş devam etti.

Resim
Fotoğraf: Umut-Sen

“Emeğimi almadan dönmeyeceğim”

Yürüyüşte yer alan işçilerden Şehriban Kapalıkaya, kendilerine yapılanları hak etmediklerini ve yollara düşmek durumunda kaldıklarını ifade eti. Çocukları için bu mücadeleyi verdiklerini belirten Kapalıkaya, bu yollara kendilerini düşürenlerin utanması gerektiğini söyleyerek şunları ekledi:

“Ramazan günü dün çadırda kaldık. Günah değil mi bize? Emeğimiz, hakkımız var. 14 sene boyunca tırnaklarımı kesmedim ben, klorla asitle tırnaklarım döküldü. Dişimizle, tırnağımızla hak ettiğimiz parayı neden alamıyoruz? Bir zengin gelse burada dursa sorunu çözülürdü. Bu kadar emekçi kadının sorunu çözülmedi. Dünya para mı? Çözülmeyecek durumda mı? Çözüm almadan evime geri dönmeyeceğim. Çadırda da yolda da kalsam, emeğimi almadan dönmeyeceğim”

Tarım-Sen üyesi Agrobay işçileri Umut-Sen, DGD-Sen, Bağımsız Maden-İş ile birlikte “Agrobay işçiye hesap verecek” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla Avdan Mevkiinde bekleyişini sürdürüyor.

“Herkesin mücadeleci ablalara sahip çıkması gerekiyor”

Bağımsız Maden-İş yöneticisi Ferhat Akilma d 200 günü aşkındır mücadele eden işçilerin sadece emeklerinin karşılığını istediklerini belirtti. Akilma, “Belediyeler, siyasi partiler, hiç kimse bu arkadaşlarımızın yanında durmadı. Bu rezilliktir. Bir ayıp varsa bu ülkemizdeki ablalarımızın bu duruma gelmesine sessiz kalanların ayıbıdır. Herkesin bu mücadeleyi sürdüren ablalarımıza sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.

İşçiler Manisa’nın Soma İlçesi’nde bu geceyi geçirecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz