Binbaşı Harrison Mann, ABD’nin İsrail’e “Gazze’de on binlerce masum Filistinlinin öldürülmesine ve açlığa mahkum edilmesine olanak ve güç sağlayan” “neredeyse kayıtsız şartsız desteği” nedeniyle Savunma İstihbarat Ajansı’ndan (Defense Intelligence Agency, DIA) istifa ettiğini söyledi.

Mann istifa mektubunda “Bir noktada ya çocukların kitlesel olarak açlıktan ölmesini sağlayan bir politikayı destekliyorsunuzdur ya da desteklemiyorsunuzdur” diye yazdı. “Küçük bir şekilde de olsa bu politikayı bilerek desteklediğimi biliyorum.”

Mann 13 yıl boyunca ABD ordusunda subay olarak görev yaptı ve Tunus’taki ABD büyükelçiliğinde güvenlik işbirliği görevlisi olarak çalıştı.

Tunus’taki görevinin ardından DIA’da Orta Doğu istihbarat analisti olarak görev yapan Mann, LinkedIn hesabına göre son olarak ajansın Orta Doğu ve Afrika merkezinde “yönetici memur” olarak çalışıyordu.

Mann’ın ayrılışı, ABD’nin İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşına verdiği desteği protesto etmek için ilk kez bir ABD Ordusu subayı ve istihbarat topluluğu üyesinin kamuoyu önünde istifa etmesini temsil ediyor.

Dışişleri Bakanlığı, Biden yönetiminin Gazze politikası nedeniyle iki istifaya sahne oldu; bunlardan en çok ses getireni ABD’nin silah transferlerini denetleyen eski direktör Josh Paul’un ayrılmasıydı.

Dışişleri Bakanlığı’nda iki yıllık bir sözleşmeyle görev yapan Annelle Sheline da Mart ayında istifa etti.

Mann mektubunda şu ifadelere yer verdi:

Geçtiğimiz aylar bize hayal edilebilecek en korkunç ve yürek parçalayıcı görüntüleri sundu ve ben bu görüntülerle buradaki görevlerim arasındaki bağlantıyı görmezden gelemedim. Bu bende inanılmaz bir utanç ve suçluluk duygusu yarattı

Ve şunu açıklığa kavuşturmak isterim ki Avrupalı Yahudilerin soyundan gelen biri olarak, etnik temizlik söz konusu olduğunda özellikle affetmez olan bir ahlaki ortamda yetiştirilmiştim -büyükbabam Almanya’da yapılan bir ürünü satın almayı hep reddetmişti- bu ortamda ‘bir daha asla’ ve ‘sadece emirleri yerine getirmenin’ yetersizliği sıklıkla tekrarlanırdı. Bu prensiplere uyamadığımın bilinciyle lanetleniyorum.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz