TOKİ mağdurları İstanbul, Eskişehir ve Kayseri’de eylem yaptı. İstanbul’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) 2019 yılında başlattığı “100 bin alt gelir grubu sosyal konut projesi” kapsamında hak sahibi olan, ancak konutlarının 5 yıldır teslim edilmemesi ve konut fiyatları ile taksitlere yapılan zamlar nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen TOKİ mağdurları AKP Maltepe İlçe Başkanlığı binasının önünde basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklaması yapmak isteyenler polisin saldırısı ile karşı karşıya kaldı.

“Erdoğan ve Kurum sözlerini tutmadı”

“5 yıldır yapamadığınız konutların faturasını bize kesemezsiniz” yazılı pankartla ve tabutla AKP Maltepe İlçe binası önüne giden ancak polis müdahalesi nedeniyle eylemlerini Maltepe meydanında gerçekleştiren TOKİ mağdurları sık sık “Mağdurlar burada, Murat Kurum nerede” sloganları attı.

TOKİ mağdurları adına konuşan Fırat Balta, “TOKİ mağdurları olarak hakkımızı helal etmiyoruz. Burada tabut açtık, çünkü izahı olmayan şeyin mizahı olur. 2019’da mefta olan TOKİ’nin tabutunu Recep Tayyip Erdoğan ve Murat Kurum gelip buradan kaldırsınlar. Sözlerini tutmadılar. Sabit taksit hakkımızı elimizden aldılar, bize maliyetlerin yansıtılmayacağını söyleyen Murat Kurum sözünü tutmadı” ifadelerini kullandı.

“Kurum, sabit taksitti kabul etmişti”

Daha önce AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum ile toplantı yapan TOKİ mağdurları toplantıda bekledikleri taleplerin gerçekleşmeyeceği ile karşı karşıya kaldı. TOKİ’nin yönetiminde iken sabit taksit ve yüzde 1 KDV sözü veren Kurum, TOKİ mağdurlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda sabit taksitin mümkün olmayacağını söyleyerek indirim yapmayı teklif etmişti. TOKİ mağdurları ise aylık ödemelerinin fahiş fiyatlara çıktığını, bu projenin dar gelirliler için yapıldığı halde yüksek meblağlar istendiğini belirtmişlerdi. Daha önce sabit taksit ile duyurulan ancak daha sonra yılda iki kez memur maaşına endeksle zam geleceği duyurulan TOKİ konutları için mağdurların sabit taksit ödeme talebini Murat Kurum kabul etmemişti.

“Bizi enflasyona ezdirdiler”

Kayseri’de ise TOKi mağdurları, mağduriyetlerinin giderilmesi için Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yaptı. Yüzde 1 KDV sözü verilmesine rağmen sözün tutulmadığına ve KDV’nin yüzde 10’a çıkarılmasına tepki gösteren TOKİ mağdurları, “875 TL olan ödemelerimiz 10.000 -12.000 TL arasına çıktı” diye tepki gösterildi.

Eskişehir’de yapılan eylemde okunan açıklamada ise, “Başvuru şartı alt gelir grubuna mensup olmaktı” dedi. Projenin başında sabit taksit sözü verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bizlere o dönede en pahalı konutun asgari ücretin 10 katı olacağı söylenmişken sözleşme aşamasında bizi enflasyona ezdirdiklerini gördük. 240 ay sabit ödeme sözünden de vazgeçilerek 180 ay memur maaşına artış endeksle taksit ödemeye zorladılar” ifadeleri yer aldı.

TOKİ mağdurlarının talepleri ise “Sabit ödeme hakkının geri verilmesi, KDV’nin yüzde 1 olarak alınması, taksit ödemelerindeki artışlarda indirim yapılması, ev teslim süreçlerinin hızlandırılması.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz