Buca ilçesinde bulunan Ahmet Yesevi Yurdu önünde bir araya gelen öğrenciler, “Ölmeye değil okumaya geldik” yazılı pankartı taşırken, sık sık “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” “Bijî berxwedana ciwanan” “Yaşasın öğrenci dayanışması” sloganları attı.

Öğrenciler açıklamanın ardından Tarık Akan Gençlik Merkezi’ne yürüdü.

Defalarca yapılan şikâyetlere rağmen asansör bakımının yapılmamasının ihmal sonucu gerçekleşen bir katliam olduğunu belirten öğrenciler, yetkililerin olaydan ders almadığını ifade etti. Öğrenciler, “Nitelikli beslenmeye de sağlıklı bir barınmaya da ulaşamıyoruz. Benzer sorunları biz de kendi yurtlarımızda yaşıyoruz. Yemeklerimizden garip nesneler, böcekler çıkıyor, buna karşılık hiçbir şey yapılmıyor. Yurtlarımızda insanca bir yaşamı hepimiz hak ediyoruz. Tüm arkadaşlarımızı kaybettiğimiz arkadaşlarımızın hesabını sormaya çağırıyoruz” dedi.

Öğrenciler daha sonra yurt müdürlüklerine iletecekleri taleplerini tartışmak üzere amfiye doğru yürüdü. Ayrıca amfiye Zeren Ertaş’ın adını veren öğrenciler, tabelayı amfiye astı. Gerçekleştirilen forum sonrası öğrenciler taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Asansörlerin bakımı ve denetimi acilen yapılsın. Denetim sıklığı artırılsın.

*Yemekhanelerde denetim yapılsın.

*Yemeklerin porsiyonu ve kalitesi artırılsın.

*Yurtların temizlik ve hijyen sorunu çözülsün! Personel sayısı artırılsın.

*Kampüslerin ve yurtların inşaat alanlarında güvenlik önlemleri alınsın.

*Giriş çıkış saatlerinin aralığı artırılsın! Giriş saati 00.00 olsun.

*Yangın merdivenlerinin kilitleri açılsın.

*Öğrenciler denetim sürecine dahil edilsin.

*Eylemlere katılan hiçbir öğrenciye herhangi bir cezai işlem uygulanmasın.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz