İSİG Meclisi’nin Mart ayı raporuna göre Ocak ayında 161, Şubat ayında 149 ve Mart ayında 115 olmak üzere üç ayda en az 425, her gün “en az” 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

İşçi ölümlerinde ilk sırada inşaat işkolunun geldiği; yılbaşıyla birlikte 11 deprem kentinde inşaat faaliyetlerinin hızlandığı ve bölgede en az 32 inşaat işçisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Şoförlerin ölümü trafik kazası olarak görülüyor. Oysa yoğun aşırı-fazla-yoğun çalıştırma, araçların bakımının yetersizliği ve yol sorunları birçok şoförün (tır, kamyon, servis minibüsü, taksi vd.) ölümüne yol açıyor. Üç ayda 58 şoför arkadaşımızı kaybettik.

Gemi işçisi on üç arkadaşımızı kaybettik. Moto kuryeler gibi sendikal hareket ve ağların çalışmaları deniz işçilerinin hak mücadelesini ve ölümlerini de görünür kılıyor. Gemi işçilerinin ölümü deniz kazası değil iş cinayetidir.

Pandemi ile birlikte kitleselleşen bir meslek olan moto kuryeler güvencesiz bir şekilde çalıştırılıyor. İş yetiştirme baskısının bir sonucu da iş cinayetleri. Üç ayda en az 14 moto kurye arkadaşımızı kaybettik, onlarca arkadaşımız yaralandı.

31 Mart yerel yönetim seçimleri sona erdi. Ancak belediyelerdeki iş cinayetleri gündem olmadı. Oysa en az 15 belediye (iştirak şirketleri ve belediyenin taşeron iş verdiği firmalarda) işçisi hayatını kaybetmişti.

İş cinayetlerine sektörel açıdan bakarsak 177 sanayi sektörü işçisi, 105 inşaat sektörü işçisi, 105 hizmet sektörü işçisi ve 38 tarım sektörü işçisi hayatını kaybetti.”

İnşaat, yol işkolunda 105 işçi; taşımacılık işkolunda 58 işçi; tarım, orman işkolunda 38 emekçi (18 işçi ve 20 çiftçi); metal işkolunda 31 işçi; konaklama, eğlence işkolunda 27 işçi; belediye, genel işler işkolunda 27 işçi; madencilik işkolunda 24 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 24 işçi; gemi, tersane, deniz, liman işkolunda 16 işçi; ağaç, kağıt işkolunda 10 işçi; petro-kimya, lastik işkolunda 9 işçi; tekstil, deri işkolunda 8 işçi; sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 8 işçi; gıda, şeker işkolunda 6 işçi; çimento, toprak, cam işkolunda 6 işçi; savunma, güvenlik işkolunda 6 işçi; enerji işkolunda 4 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 18 işçi hayatını kaybetti…

Üç ayda iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı şöyle:

Ezilme, göçük nedeniyle 82 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 79 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 77 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 61 işçi; patlama, yanma nedeniyle 22 işçi; intihar nedeniyle 21 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 20 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 14 işçi; şiddet nedeniyle 11 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 9 işçi; diğer nedenlerden dolayı 29 işçi hayatını kaybetti…

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz