Mersin’de bir inşaatta işçi olarak çalışan üniversite öğrencisi elektrik akımına kapılarak inşaatın en üst katından düştü, yaşamını yitirdi.


Mersin’in Silifke İlçesi’nde yaşayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Serhat Şahin, ilçeye bağlı Taşucu Mahallesi’nde faaliyet sürdüren Onur İnşaat’a ait inşaatta işçi olarak çalışırken, ihmal nedeniyle önce elektrik akımına kapıldı, sonra inşaatın en üst katından aşağıya düşerek hayatını kaybetti.
Taşucu Denizkızı Facebook sayfasında bulunan bilgilere göre Şahin, 1 Temmuz’da inşaatın en üst katında, inşaat demirlerinin yerleştirilmesi işlemi esnasında, inşaat demirinin, inşaat alanı içerisinde uzanan elektrik telleri ile temas etmesi nedeniyle elektrik akımına kapılarak inşaattan aşağıya düştü. İş cinayeti esnasında çıkan gürültü ile şantiyeye gelen mahalle sakinleri ile birlikte inşaatta çalışan diğer işçiler polisi ve sağlık ekiplerini arayarak olay yerine çağırdılar. Ancak sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine karşın 20 yaşındaki üniversite öğrencisi kurtarılamadı. Cinayetin ardından inşaat alanına gelen emniyet ve savcılık ekipleri tarafından adli soruşturma başlatıldı. Olay esnasında inşaat demirinin, inşaat alanı içerisinde uzanan elektrik telleri ile temas etmesi nedeniyle mahalle genelinde elektrik kesintisi yaşandı.

Üniversiteden mezun oldu iş bulamadı
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Bölümü’nden mezun olan Serhat Şahin, iş bulamayınca inşaatta işçi olarak günlük 50-60 lira yevmiye karşılığında çalışmaya başladı. Ancak üniversite mezunu genç, niteliksiz işçi olarak çalıştığı inşaatta, ihmaller yığını olarak nitelendirilebilecek nedenlerden kaynaklı yaşamını yitirdi.
Sigorta yok, işçi güvenliği hiç yok
İş cinayetinde yaşamını yitiren genç üniversite öğrencisinin, günlük 50-60 lira yevmiye karşılığında inşaatta geçici olarak sigortasız şekilde çalıştırıldığı öğrenildi.
İnşaat alanında yürütülen inşaat faaliyeti içerisinde, işçi güvenliği yönünden, yapı denetim şirketinin reklam-iş güvenlik levhasından başka hiçbir şey yok.

Yapı denetim şirketinin iş güvenlik levhası elektrik direğine sabitlenmiş
Söz konusu inşaatın yapı denetimini üstlenen şirketin, (Dinamik Yapı Denetim LTD. ŞTİ.) sorumlulukları dâhilinde, yönetmeliğe uygun şekilde inşaat faaliyetlerini denetlemesi beklenirken, inşaat alanı içerisinde şirkete ait reklam – iş güvenlik levhasının elektrik direğine sabitlenmiş.

Serhat Şahin

 
Bu koşullarda çalışmazsanız Suriyeliler var
İş cinayetinin yaşandığı inşaat ile birlikte çevre inşaatlarda çalışan işçiler, 20 yaşındaki genç üniversite öğrencisinin ölümü sonrası; “İnşaatlarda çalışma koşullarımızın işçi güvenliği açısından riskli olduğunun bilincindeyiz. Sadece bizim çalıştığımız inşaatlar değil neredeyse yapılan inşaatların tamamına yakını işçi güvenliği açısından büyük riskler taşıyor. İnşaat şirketleri, maliyet ve zamandan tasarruf etmek için yönetmelikte belirtilen işçi güvenliği kurallarını ya hiç uygulamıyorlar ya da kağıt üzerinde uygularmış gibi gösteriyorlar. İnşaatta çalışan işçiler olarak, inşaat faaliyetlerinde işçi güvenliği haklarımızı talep ettiğimizde, işveren tarafından, ‘çalışmazsanız Suriyeliler var’ yanıtıyla karşılaşıyoruz. İçerisine dâhil edildiğimiz sistem, bizi bu koşullarda çalışmaya mecbur kılıyor.”
“Ekmek parası için mecburuz”
İşçiler, “İnşaatlarda çalışan işçiler olarak hepimiz bir şekilde evimize ekmek götürmek mecburiyetindeyiz. İçerisinde bulunduğumuz koşulların, ölümle sonuçlanabilecek riskler taşıdığının bilincindeyiz. Ancak, bizleri daha en başından bu koşullara mecbur kılan sistem, bu koşullar içerisinde de hiçbir şekilde bizden yana değil. Aramızda ilkokul mezunu da var, üniversite mezunu da var. Ancak, üniversiteden mezun olmuş bir kişinin, aldığı eğitim doğrultusunda istihdam edilemeyip inşaatlarda niteliksiz işçi olarak çalıştırılıyor olması, o ülkede bir şeylerin ters gittiğinin en açık göstergesidir. Maalesef bu ters gidiş, hepimizi olumsuz etkilemektedir” dediler.
Sendika.Org