Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kentine dönük IŞİD saldırılarına karşı verilen direnişle dayanışmak üzere 2014 yılında Avrupa Birliği (AB) Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) ve Peace Camping İnisiyatifi tarafından 1 Kasım’ın Dünya Kobanê Günü olarak ilan edilmesinin bugün 9’uncu yılı.

Kobanê’ye dönük saldırılar aradan geçen 9 yılda da devam ederken, bugün bir kez daha dünyanın birçok yerinde Kobanê Günü çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlanıyor.

Etkinliklerin merkezlerinden birisi de Kürdistan kentleri.

ANKARA 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Ankara İl Örgütü yöneticileri de katıldı. Açıklamanın yapıldığı salonda, “İnsan haklarıyla insandır” pankartı asıldı. Toplantıda konuşan İHD Şube Eşbaşkanı Aslı Saraç, “Bizler, insan hakları savunucuları olarak DAİŞ’e karşı Kürt halkının 134 günlük direnişini selamlıyoruz. Tüm dünyada barış ve demokrasi isteğimizi bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.

‘KOBANÊ’DE BASKI VE ZULÜM UYGULANDI’

Saraç, 2014 yılında IŞİD çetelerinin Kobanê kentini kuşattığını, insanlara baskı ve zulüm uyguladığını belirterek, “1 Kasım tarihi, dünyada, barış ve insan haklarını savunan herkes için önemli bir gün. Çünkü bir grup akademisyen, Nobel Barış Ödüllü yazarlar, bir grup insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütleri, 1 Kasım tarihini Dünya Kobanê Günü olarak ilan ettiler. Hepimiz hatırlıyoruz, 15 Eylül 2014 tarihinde IŞİD isimli örgüt, Kobanê kentini kuşattı, büyük insan hakları ihlalleri işledi, baskı ve zulüm uyguladı” diye konuştu.

‘KÜRT HALKININ DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ’

Kürt halkının IŞİD saldırılarına karşı 134 gün direniş gösterdiğini ve Kobanê’yi özgürleştirdiğini söyleyen Saraç, direnişi selamladıklarını belirtti. Saraç, “134 günün sonunda Kobanê kenti saldırganlardan temizlendi. Bu 134 gün boyunca büyük acılar yaşandı. Kobanê ve köylerine, araçlarla giren IŞİD üyeleri kadın ve çocuklara, tüm sivillere ateş açtı. Girdikleri her evde savunmasız birçok insanı acımasızca katlettiler. Bütün bunlar dünyanın gözleri önünde oldu. Bizler, insan hakları savunucuları olarak IŞİD’e karşı Kürt halkının, 134 günlük direnişini selamlıyoruz. Tüm dünyada barış ve demokrasi isteğimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Dünya Kobanê Günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

‘KOBANÊ KADIN DİRENİŞİNİN IŞIĞIDIR’

HEDEP Ankara İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin binasında toplantısı düzenledi. Toplantıya HEDEP  Mersin Milletvekili Ali Bozan, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) ve Hakların Demokratik Kongresi (HDK) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri katılım sağladı. Toplantının yapıldığı salonda Kürtçe ve Türkçe “1 Kasım Dünya Kobanê Günü Kutlu olsun”, “Yekê Mijdarê Roja Kobanê ya cîhanê piroz be” yazılı pankartlar asıldı. Toplantıda konuşan HEDEP Ankara İl Eş Başkanı Dılbaz Yılmaz Temel, Kobanê kentinin büyük direniş ve zulme tanıklık ettiğini hatırlattı. Temel, “İŞİD’in tank, top ve ağır silahlarına karşı Kobanê’de topraklarını ve yurtlarını savunanlar tarafından ortaya konulan büyük direniş, Ortadoğu halklarına umut oldu. Kobanê kadınların direnişinin, mücadelenin ışığıdır. Demir teller  ve duvarlarla örülen sınırları aşarak kadın örgütlülüğünün, yoldaşlığın buluştuğu mücadelenin adıdır” ifadelerini kullandı.

RIHA (Urfa)

DBP, HEDEP ve HDP, Riha’nın Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde açıklama yaptı. Barış Anneleri Meclisi, Riha Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri ve çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. “1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlu olsun” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Garip Yeşil, Kobanê’de ortaya konulan direnişe dikkat çekti. Açıklama, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganlarıyla son buldu.

MÊRDÎN (Mardin)

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Mêrdîn’de HDP, HEDEP ve DBP tarafından düzenlenen programlar kapsamında mezarlık ziyaretleri yapıldı. Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerindeki programlar kapsamında Kobanê Direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin mezarlıkları ile Pirsus (Suruç) Katliamı’nda katledilenlerin mezarları başında anma yapıldı.

Nisêbîn’de HDP İlçe Eşbaşkanı Şindar Akıncı, Kobanê’de vahşi saldırılara karşı tarihi bir direniş verildiğini dile getirerek, Kobanê’ye saldırıları kabul etmeyeceklerini söyledi.

Qoser’de Pîrsus Katliamında hayatını kaybeden Murat Yurtgül ile Emrullah Akhamur’un mezarı başında yapılan anmada konuşan HDP ilçe Eşbaşkanı Aysel Ayav ise, “Onların elinde silah değil, kalem vardı ve Kobanêli çocuklara oyuncak götüreceklerdi. Ancak işgalci sistem çocuklarımızı katletti. Onlar ise özgürlük güvercini oldular. Bu vahşeti bir kez daha kınıyoruz” dedi.

HEDEP Mêrdîn İl Eşbaşkanı Alaaddin Turan ise yaşamını yitirenlerin tarih sayfalarında yer aldığını ifade ederek, “Faşizme karşı büyük bir savaş yaşandı ve kazanıldı. Bu dünyada bir örnektir” dedi. Murat Yurtgül’ün amcası Yusuf Yurtgül de, Ortadoğu’da devam eden savaşa dikkat çekerek, Kürtlere yönelik ırkçılığın son bulması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından mezarlara kırmızı karanfiller bırakıldı.

AGIRÎ (Ağrı)

Dünya Kobanê Günü’nde Agirî’de de kutlandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bazîd ilçe örgütü tarafından parti binasında gerçekleştiriler kutlamaya çok sayıda kişi katıldı.

HDP ilçe Eşbaşkanı Serhat Ceylan’ın günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmanın ardından çocukları Kobanê direnişinde yaşamını yitiren aileler, hazırlanan pastayı kesti. 20 Mayıs 2015’te Serekaniyê’de DAİŞ ile yaşanan çatışmada yaşamını yitiren YPG’li Mustafa Kızılkaya’nın babası Hasan Nuri Kızılkaya, pastayı kestiği sırada gözyaşlarını tutamadı.Kutlamada sık sık “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı.

AMED (Diyarbakır)

DBP Amed İl Örgütü öncülüğünde siyasi parti ve kurumlar tarafından Rezan ilçesindeki partinin il binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamada “1 ê Mijdarê roja Kobanê ya cihanê li gelê me pîroz be/1 Kasım Dünya Kobanê Günü halkımıza hayırlı olsun” yazılı pankartı taşındı.

Açıklamada konuşan DBP İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Kurdistan’ın dört parçasındaki Kürtlerin yıllardır saldırı, baskı, yok sayılma, işkenceye karşı direndiğini söyledi. Kendi davalarını savunmak için Kürtlerin başkaldırdığını ve hiçbir zaman baş eğmediğini belirten Yaray, Kobanê’de Kürt kadınlarının IŞİD’e karşı büyük mücadele verdiğini kaydetti. Rojava Devrimi ile yeni bir yaşamın kurulduğunu söyleyen Yaray, “Kobanê, DAİŞ’e karşı bir sembol oldu. Kobanê’de direnenler dünyayı DAİŞ belasından kurtardı. Bu nedenle Kobanê’ye destek çok önemlidir. Bizler, tüm kurum ve kuruluşlara, uluslararası güçlere, dünya kamuoyu, insan hakları savunucularına Kobanê’ye sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz. Kobanê ve Rojava’yla dayanışmayı güçlendirin” dedi.

Açıklama alkış ve “Biji berxwedana Kobanê” sloganlarıyla son buldu.

SÊRT (Siirt)

Sêrt’e HEDEP İl Örgütü önünde yapılan basın açıklaması ile 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne dikkat çekildi. Açıklamaya TJA, Barış Anneleri Meclisi, görevinden alınarak yerine kayyım atanan Sêrt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, HEDEP, DBP yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Yapılan açıklamada, Kobanê direnişi ve onun etrafında şekillenen dayanışmanın IŞİD ve onu besleyen zihniyeti yenilgiye uğrattığına dikkat çekildi.

WAN (Van)

Dünya Kobanê Günü’nde İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesi de basın açıklaması yaptı. Şube binasında yapılan açıklamada konuşan dernek yöneticisi Ayten Kıran, IŞİD’e karşı verilen direnişi selamladıklarını ifade etti.

HEDEP, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla panel düzenledi.  HEDEP binasında yapılan panelin moderatörlüğünü Sinan Ok yaptı. DBP İl Eşbaşkanı Şengül Polat ve DBP MYK üyesi Ökkeş Kava ise konuşmacı olarak panele katıldı.

Kobanê’de kadınlar öncülüğünde büyük bir direnişin verildiğini belirten Polat, “Orada yaşayan insanların iradelerine dönük bir saldırı gerçekleştirildi. Bu savaş DAİŞ tarafından başlatıldı. 2014 yılında ise savaşı Kobanê’ye sıçrattılar. Kobanê kantonunu nefesiz bırakıp, yok etmek istediler. Saldırı yaparken sanıyorlardı ki Kobanê’yi işgal edecekler. Fakat orada halkın, kadınların ve gençlerin mücadelesiyle karşı karşıya kaldılar. Halk orada birlik ve beraberlik göstererek, kirli savaşa karşı omuz omuza verdi. Erkek egemen zihniyetine karşı eşsiz bir mücadele gerçekleştiler” diye konuştu.

Ökkeş Kava ise, Kobanê direnişini kutlayarak söze başladı. Kava, Kobanê’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın evrenselleşen paradigmasıyla kurtarıldığını söyledi. Kava, “Herkese hayal gibi gelen paradigmanın temeli bugün Rojava’da atılmış durumda. Kobanê direnişi Kürt halkı ve diğer bütün halklar için bir semboldür. Dünya Kobanê Günü, bütün esir ve baskı altında olan halklara tekrardan kutlu olsun. Kobanê direnişi daima sürecektir” dedi.

Panel, şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

ÊLIH (Batman)

Êlih’te, Kobanê direnişinde yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı. Êlih merkezde bulunan Asri Mezarlığı’na yapılan ziyarete çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada, mezarlıklara karanfiller bırakıldı.

COLEMÊRG (Hakkari)

HDP ve HEDEP Colemêrg il örgütleri, HDP binasında panel düzenledi. Panele, çok sayıda kişi katılım sağladı. Panelde konuşan HDP Colemêrg İl Eşbaşkanı Lokman Özdemir, IŞİD çeteleri ve ortaklarını tek amacının Rojava’yı işgal etmek olduğunu belirterek, “DAİŞ çeteleri büyük bir direnişe çarparak amaçlarına ulaşamadan püskürtüldü” dedi.
HDP Colemêrg eski Milletvekili Sait Dede ise, Rojava’da direnenlerin insanlığın şerefini koruduğunu belirterek, “Eğer Kobanê düşseydi bugün tüm dünya bu barbar çetelerin saldırılarına ve katliamlarına maruz kalırdı. Rojava’da direnen kadınlar çetelerin dünya halklarına zarar vermesini engelledi. Tüm dünya da bu devrimin kadınlar öncülüğünde gerçekleştiğini biliyor” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Kobanê devrimini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

MÛŞ (Muş)

HEDEP, DBP, HDP ve TJA Mûş il örgütleri öncülüğünde Kobanê Meydanı’nda açıklama gerçekleştirildi. “Yaşasın Kobanê direnişi” pankartını taşıyan kitle açıklama alanına, “Biji berxwedana Kobanê” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.
Açıklamada konuşan HEDEP Mûş Milletvekilli Sümeyye Boz, Dünya Kobanê Günü’nü kutladı. Boz, “Bugün burada IŞİD barbarlarına karşı mücadelenin yıl dönümünü kutlamak için bir araya geldik. 9 yıl önce bugün binlerce kadın, genç, çocuk ve yaşlılar, IŞİD’in karanlığına karşı tarihi bir direniş gösterdiler ve bu direniş tarihi bir zaferle sonuçlandı ve devam ediyor. Tüm dünyada bir direnişin sembolü olarak benimsendi. O günden bugüne bir direnişin sembolü olarak karşımızda durmakta. Kobanê direnişi aynı zamanda bir kadın direnişi ve bir kadın devrimi. Erkek egemen zihniyetine karşı, barbarlara karşı, onların yarattığı karanlık zihniyete karşı mücadele eden ve direnen bir kadın gerçekliğinin adıdır Kobanê. Bizler Kobanê’de yükselen direnişi her alanda yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz