Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri “Nehirden Denize Özgür Filistin, Filistin halkının yanındayız” şiarıyla Filistin halkıyla dayanışmak için bugün Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Ortabahçe’ye çağrı yapmıştı.

Ortabahçe’de toplanan öğrenciler “Nehirden denize özgür Filistin” pankartını açtı. Kampüs içinde yürüyüş yaparak rektörlük önünde basın metni Arapça ve Türkçe okundu.

Eylemde “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Yıldız’dan Gazze’ye direnişe bin selam”, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları atıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri adına basın açıklamasını okuyan Sümeyye Gülsüm Şen, “Direnişi büyüten Filistin Halkının yanındayız! Dayanışmayı büyütüyor, taş atan çocukları selamlıyoruz.” diyerek konuşmasına başladı.

“İki taraf vardır, birisi onurları için, adalet için barış için direnen Filistin halkı, diğeri katliamlarıyla senelerdir bize soykırımı canlı izleten katil, siyonist İsrail devleti.” diyen Şen, tarafsız olmanın tartışılacağı bir konunun  kalmadığını belirtti.

ABD’nin katliamları gizlemek için elinden geleni yaptığını, emperyalizmin yalandan beslendiğinin altını çizen Şen, “Yalanlarla başlattıkları Irak işgalinde milyonlarca insanın katletmemişler gibi, Vietnam’da insanları diri diri yakmamışlar gibi, Ezidi kadınları köle pazarlarında satanları palazlandırmamışlar gibi, hastaneyi vuran MK-84’leri geçen hafta kargo uçağıyla İsrail’e taşımamışlar gibi, dünyanın her bir köşesini savaş alanına çevirmemişler gibi kendilerine inanmamızı istiyorlar. Bu savaşta taraflar vardır. Tarafsız olmak demek emperyalistlerin, katillerin tarafında olmak demektir.” dedi.

Bu direnişin toprakları on yıllardır işgal altında olan Filistin halkının adalet, onur, barış savaşı olduğunu belirten Şen, “Filistin halkının özgürlük mücadelesinden yana olan herkesin şimdi bu siyonizmin işbirlikçilerinden de hesap sormasının zamanıdır. Hamasetin sonu gelmelidir.
Filistin Halkıyla gerçek bir dayanışma göstermek somut adımlarla olur. İsrail ile tüm işbirliklerini büyüterek Filistin Halkının yanında olamazsınız!” şeklinde konuştu ve yapılması gerekenleri sıraladı:

  • Türkiye ve İsrail arasındaki tüm ticari ve askeri anlaşmalar iptal edilsin. Ekonomik, akademik, siyasi ve bürokratik tüm ilişkiler derhal sonlandırılsın.
  • İncirlik ve Kürecik dahil tüm NATO üsleri kapatılsın
  • Filistin toprakları üzerinde uygulanan abluka kalksın.
  • Emperyalistler bölgeden çekilsin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz