Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, iktidarın sokakta yaşayan hayvanların uyutularak öldürülmesine dair hazırlıklarını yaptığı yasa teklifine dair Meclis Parkı’nda açıklama yaptı. İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi de açıklamaya katıldı. Farklı hayvanların resimlerinin yer aldığı dövizler taşınırken, sık sık “Hayvana insana yeryüzüne özgürlük” sloganı atıldı.
Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü Güliz Gündüz, yasa tasarısının “katliam odaklı” olduğunu söyledi. Gündüz, yasa tasarısının bugün Meclis’in Tarım Komisyonu’nda tartışılacağı bilgisini vererek, “Köpekler için ‘ölüm fermanı’ anlamına gelen tasarı görüşülecek. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in dün gazetecilerle paylaştığı bilgiye göre; bahsi geçen düzenleme önümüzdeki birkaç hafta içinde komisyon toplantıları sonrası oylanmak ve yasalaşmak üzere Meclis Genel Kuruluna sunulacak” dedi.
“Yasa tasarısına karşı sokakta yaşayan köpekleri, yani mahalle sakinlerimizi savunmak için buradayız, tek bedeniz” diyen Gündüz, şunları söyledi: “Ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli gibi yumuşatılmış ifadeler ile sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik etik dışı ve kanun dışı uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız. Dostlarımızla paylaştığımız sokaklarda varlık göstererek, diğer il ve ilçelerde de direniş ve eylemler başlatmaya çağırıyoruz. Yarın ve her gün gelin, hayvanlar için tek ses olalım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz