Erdoğan’ın Trump ziyareti sonrası büyükelçilik konutuna yaptığı ziyaret sırasında düzenlenen protestoya saldıran 2 kişi hakkında tutuklama kararı çıktı.

 
16 Mayıs’ta Trump’la görüşmesi sonrası Türkiye Büyükelçiliği Konutuna giden Tayyip Erdoğan’ı protesto eden eylemcilere Erdoğan’ın korumaları ile birlikte bazı AKP’liler saldırmıştı.
 
Washtington Hattı’nda yer alan habere göre, saldırganlardan Eyüp Yıldırım ve Sinan Narin bugün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.
 
Washington DC Polis Güçleri, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Gizli Servisi’nin yürüttüğü soruşturmalar sonucunda Erdoğan’ın korumalarının birçoğuna ABD’ye giriş yasağı uygulanabileceği, Türkiye Büyükelçiliği’ndeki bazı kimselerin sınır dışı edilebileceği ve korumaların bazıları hakkında tutuklama kararı çıkabileceği belirtiliyor. Soruşturmaların Haziran ayının sonuna kadar bitmesi bekleniyor.
 
Ne olmuştu?
 
Mayıs ayında ABD’ye giden Erdoğan, 16 Mayıs günü Trump’la 20 dakika süren görüşmesinin ardından Türkiye Büyükelçiliği Konutu’na gelmiş, konutun önünde kendisini protesto eden eylemcilere korumaları ve bazı AKP’liler saldırmış, saldırıda 11 kişi yaralanmıştı.
 
Saldırı Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda bir süre önce görüşülmüş ve Türkiye’nin kınanması ile ilgili bir karar tasarısı sunulmuştu. Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili temsilcilerin ortaklaşa hazırlayıp oylamaya sunduğu tasarı, katılan temsilcilerden hiçbir fire vermeksizin 397 oyla kabul edilmişti.
 
Sendika.org