Danıştay, İstanbul’un son yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nu betonlaştıracak projenin ihalesi için 2021 yılında mahkeme tarafından verilen iptal kararını onadı.

Üsküdar Belediyesi’nin AKP tarafından yönetildiği dönemde 2021 yılında Validebağ Korusu için “Koru Rehabilitasyon ve Düzenlemesi Yapım İşi” ihalesi düzenlenmişti. Korunun inşaata açılacağı ve betonlaşacağı gerekçesiyle ihalenin iptali için dava açılmış, mahkeme tarafından iptal kararı verilmişti.

Koruyu betonlaştıracak projeyle ilgili yerel mahkemenin iptal kararını Danıştay da onadı.

“Validebağ, koruydu; yine koru kaldı”

Kararı sosyal medya hesabından duyuran davanın avukatı Onur Cingil, şunları paylaştı:

“Validebağ Korusu’nu talana açan ihaleyi iptal eden, bu güzel doğal alanın koru olarak kalmasını sağlayan kararı Danıştay da onadı. Karar kesinleşti. Üsküdar Belediyesi’nin AKP’li eski yönetimi tarafından yapılan ihale ile, koruda 500 araçlık otopark, metrelerce yol ve yapılar olacak, koruya beton girecek, doğal yaşama son verilecekti. Bu ihalenin iptaline yönelik karar Danıştay tarafından da onandı. 360 dönümlük cennet bir alan, 1. Derece Doğal Sit Alanı, geleceğimize, canlılara, insanlara, Üsküdarlılara kaldı. Koruya ‘moloz’ dökenler değil, çeyrek asırdır emek verenler kazandı. Validebağ, koruydu; yine koru kaldı.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz