DİSK Enerji-Sen üyesi Uluğ Enerji işçilerinin Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova’da ek zam taleplerinin karşılanması için eylemlerini sürdürüyor. İşçilerin iradesini kırmak isteyen Uluğ Enerji, bugün iki işçiyi işten çıkardı.

Örgütlü işçiler, geride bir kişiyi dahi bırakmayacaklarını söyleyerek işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri dönüşünü istedi. Enerji işçilerinin hak talep etmesinin suç olmadığının altını çizen işçiler, “Disiplin kurulundan çalışma arkadaşlarımızın ve bizlerin moral motivasyon olarak pozitif bir karar çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Enerji işçileri, haksız yere işten çıkarılan işçiler işe geri alınana kadar iş bıraktıklarını duyurdu.

Yaşananları BirGün’e anlatan işçilerin avukatı Murat Altun, şunları söyledi:

“İşletme müdürü şimdiye kadar işçilerin mücadelesinde engelleyici bir tavır almıştı. Bu eylemlerin başladığı günlerde direnişi kırmak için taşeronları sahaya çıkarıyorlardı. Bunlar belgesiz ve yetkisizdi. Nilüfer İşletmesi’nde çıkarılan arkadaşlarımız da taşeronun arızaya müdahale ettikleri bir yerde videoya çekmişti. İş güvenliğine aykırı şekilde yetkisiz çalıştırıldığını belgeleyince müdür, arkadaşlarımıza mobbing uygulamıştı. Söz konusu videodan ötürü gerginlik hali vardı. Bugün de sabah iki arkadaşımızı çıkardılar. İşletmelerdeki arkadaşlarımız da iş durdurdular. Arkadaşlarımızın işe dönmesinin bekliyorlar. Şirket, disiplin yönetmeliğine göre sendikaya bile haber vermeden işten çıkarma yaptı. Şirketle görüştük ‘hangi iddiaya ve kanıta göre işten çıkarıldılar, neden disiplin süreci yönetilmedi’ diye sorduk. Şimdi Şirkette disiplin görüşmesi yapılıyor. Bu iki arkadaşımız dinlenmeden işten çıkarılırken şimdi disiplin kurulu beyanını alıyor. İşletmelerdeki arkadaşlarımız sahaya çıkmak için toplantıdan çıkacak haberi bekliyor. Bahsi geçen müdür kötü şöhretiyle biliniyor, müdür daha önce raporlu bir çalışanın eşinin iş yerine birini göndermişti.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz