Mardin Kızıltepe’de evlerinin kapısı önünde 21 Kasım 2004’te henüz 12 yaşındayken 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz’ın mezarına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce geçtiğimiz günlerde saldırı yapıldı. Pireketa Mahallesi’ndeki mezarlıkta yan yana defnedilen baba ve oğulun mezarına yapılan saldırının ardından yurttaşlar, baba Ahmet Kaymaz’ın kırılan mezar taşını gönüllü olarak onardı. Ardından ise yurttaşlar Kaymaz ailesine haber verdi.

Mezarın saldırıya uğramasına tepkiler sürerken, ikinci bir saldırının yapıldığı öğrenildi. Mezarı onaran yurttaşlardan biri olan Mustafa Polat, mezarlığa tekrar gittiğinde baba Kaymaz’ın mezar taşının tekrar kırıldığını gördü.

“Mezarında rahat bırakın”

Mezar taşını onardıktan sonra sosyal medyadan paylaşım yaptığını kaydeden Polat, “Herhalde birilerinin zoruna gitmiş. Ertesi gün tekrardan parçalama olmuş. 12 yaşındaki bir çocuğa 13 kurşun sıkmak yetmemiş, 19 yıl olmuş, halen mezarı ile uğraşıyorsunuz. Katlettiniz bari mezarında rahat bırakın” ifadelerini kullandı.

Kendisinin Uğur Kaymaz ile yaşıt olduğunu, 15 yaşında iken Uğur Kaymaz’ı duyduğunu kaydeden Polat, “Ben 2 yaşında iken ailem İstanbul’a gitmiş. Ben orada büyüdüm. 5 ay oldu Kızıltepe’ye taşındım. Uğur Kaymaz’ı ilk duyduğumda çok etkilenmiştim. Bu yaşıma kadar da halen etkisi altındayım. O’nun ismini duyduğumda derin üzüntü, onun dışında da büyük bir öfke duyuyorum. Boyu kadar silah koyuyorlar yanına, çatışma süsü veriyorlar” dedi.

“Değerlerimize sahip çıkalım”

Halka “değerlerimize sahip çıkalım” çağrısında bulunan Polat, “Burada ikinci defa bir saldırı oluyor. Halen kimseden ses seda yok. Bir anlam veremiyorum. Tekrardan onaracağım. Bir mezar taşını da koruyamıyorsak, dönüp kendimizi sorgulayalım” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz